W sprzedaży nie znajdziemy już telewizorów kineskopowych. Teraz zastąpiły je nowocześniejsze telewizory z płaskimi ekranami, które pozwalają na wyświetlanie obrazu w znacznie lepszej jakości. Dzisiaj prym wiodą dwie technologie, a mianowicie LED oraz OLED. Czym różnią się one pomiędzy sobą?

Gdy na rynku zaczęły pojawiać się płaskie telewizory, mieliśmy do wyboru dwa główne typy, a mianowicie telewizory plazmowe oraz LCD. Aktualnie stanowią one już mniejszość, a telewizory plazmowe przestały być produkowane w ogóle ze względu na drogą produkcję oraz pobieranie dużej ilości energii.

Także telewizory LCD przeszły ewolucję i obecnie możemy zakupić je jako telewizory LED, które podświetlane są z wykorzystaniem diod LED. Z tej technologii wywodzi się również bardziej zaawansowany sposób prezentacji obrazu, czyli OLED.

Telewizory LED

Współczesne telewizory LED są tak smukłe dzięki zastosowaniu specjalnych, miniaturowych diod LED. Dzisiaj przodujące modele posiadają pełne podświetlenie LED, czyli znajduje się ono na całej płaszczyźnie matrycy, a nie tylko na jej krawędziach, jak to miało miejsce w starszych modelach.

Obraz z telewizorów LED jest dokładny, równomiernie oświetlony, wyróżnia się nasyconymi kolorami, dlatego jest bliki doskonałości. Jednak ma konkurencję – telewizory OLED.

Telewizory OLED

Technologia OLED dostępna jest obecnie tylko w wybranych modelach telewizorów – oczywiście kosztujących także dość dużo. Wynika to z faktu, że produkcja takich właśnie urządzeń jest nadal trudna i kosztowna.

Tym, co wyróżnia telewizory OLED, jest zastosowanie specjalnych organicznych diod LED, które tworzą poszczególne piksele. Każdy piksel świeci wtedy niezależnie, co przekłada się na jeszcze lepszą jakość obrazu – kolory są nasycone, a czerń jest naprawdę czarna, dlatego telewizory OLED przypominają obraz generowany przez modele plazmowe.

Podsumowując, gdy szukamy dobrej jakości obrazu w niskiej cenie, telewizory LED powinny spełnić nasze oczekiwania. Gdy z kolei zależy nam na jeszcze lepszej jakości i nie mamy ograniczonych funduszy, warto postawić na OLED.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here