Na wagę dziecka wpływa wiele czynników, niekoniecznie musi być to jakaś choroba. Problem braku przybierania na wadze może pojawić się w wielu sytuacjach. O tym, że dziecko nie przybiera na wadze, zazwyczaj rodzice dowiadują się na wizytach kontrolnych u lekarza pediatry. Należy jednak pamiętać, że sytuacja ta nie zawsze musi być czymś złym. Sposoby reagowania na to, że waga dziecka się nie zwiększa, najlepiej jest zawsze konsultować z lekarzem prowadzącym malucha. Zobacz, co musisz wiedzieć o braku przybierania na wadze dziecka.
Prawidłowa waga
Noworodki każdego dnia, prócz pierwszych 3-4 dni życia, przybierają na wadze. Według tabeli przyrostu dr Ruth Lawence w miesiącach 0-3 dziecko każdego dnia powinno przybrać 26-31 gramów, w miesiącach 3-6 jest to 17-18 gramów, w miesiącach 6-9 to 12-13 gramów, a od 9 do 12 miesiąca dziecko powinno przybierać ok. 9 gramów dziennie.
Tabela ta jest wyznacznikiem prawidłowego karmienia dziecka. Trzeba jednak pamiętać, że w pierwszych 3-4 dniach życia, waga dziecka będzie spadać, ze względu na wysychanie pępowiny, parowanie czy późne karmienie. Aby waga malucha nie spadła drastycznie, należy jak najwcześniej karmić dziecko.
Jak karmić dziecko?
Do około 5 tygodnia życia dziecko powinno być karmione 8 do 12 razy dziennie. Między kolejnymi karmieniami przerwy nie mogą być większe niż 3 godziny. W przypadku, gdy dziecko usnęło i śpi już 3 godziny, powinno się je obudzić i nakarmić. Większe odstępy w czasie karmienia niemowlaka będą skutkować odwodnieniem.
W okresie stabilizacji laktacji nie powinno się używać smoczków, ponieważ mogą one powodować problemy z prawidłowym ssaniem i tym samym niewłaściwe przybieranie na wadze. W tym czasie bardzo ważne jest również przystawianie dziecka do piersi zawsze, gdy tego potrzebuje i na tak długo, jak tego potrzebuje.
Problematyczna laktacja
Czasami mimo szczerych chęci kobieta nie jest w stanie wyprodukować tyle pokarmu, ile potrzebuje dziecko. Aby to zweryfikować, najlepiej jest ważyć dziecko przed i po karmieniu.
Jeśli kobieta nie wytwarza dziennie co najmniej 130 g pokarmu, należy spróbować odciągać mleko laktatorem lub zastosować specjalne herbatki laktacyjne. Jeśli mimo tych zabiegów nic się nie poprawi, należy zasięgnąć rady konsultanta laktacyjnego.
Jakość pokarmu
Matka powinna szczególnie dbać o swoją dietę w czasie karmienia, ponieważ składniki odżywcze, które przyjmuje, trafiają także do dziecka. Dlatego powinno się zjadać dziennie ok. 2800 kalorii (zależy to także od wieku i masy ciała kobiety – zapotrzebowanie może być większe), w posiłku powinny się znaleźć białka, tłuszcze, węglowodany i składniki mineralne. Powinno się również wypijać dziennie co najmniej 2,5 litra płynów.
Nie można jeść i pić wszystkiego, mamy karmiące muszą unikać kawy, mocnej herbaty oraz napojów gazowanych – składniki zawarte w tych napojach mogą powodować kolki u dziecka. Należy również unikać jedzenia fast foodów oraz alkoholu i papierosów.
Ulewanie u dziecka
Ulewanie może prowadzić do niedostatecznego najadania się dziecka. Gdy ulewanie jest częste i momentami przeistacza się w wymioty, należy koniecznie udać się do lekarza pediatry. Jak zapobiec ulewaniu u dziecka? Powinno się często karmić malucha, jednak krótkimi seriami, a po nakarmieniu ułożyć dziecko w pozycji pionowej, ponieważ pomaga to w odbiciu. Aby zniwelować niebezpieczeństwo zakrztuszenia podczas ulewania, należy kłaść dziecko na boku.