kiedy zaczac myc dziecku zeby

Mycie zębów to niezbędny zabieg higieniczny. Jednak dla dziecka nie jest on czymś oczywistym i naturalnym. O to, aby maluch chętnie szczotkował zęby, należy więc zadbać jak najwcześniej. Nauka mycia zębów u dziecka bywa trudna i czasochłonna, należy jednak pamiętać, że jest konieczna.  Niechęć do mycia zębów będzie skutkować próchnicą, bólem i koniecznością wizyty u dentysty. Zobacz jak nauczyć dziecko myć zęby.

Zacznij jak najwcześniej

Niewiele osób wie, że mycie zębów można zacząć już na etapie bezzębnych dziąseł. Jest to sposób na przygotowanie dziecka na codzienny rytuał mycia zębów, który będzie towarzyszyć mu już przez całe życie. Do mycia dziąseł na najwcześniejszym etapie stosuje się specjalną gazę lub szczoteczkę do zębów i dziąseł, którą nakłada się na palec.

jak nauczyc dziecko myc zeby

Gdy dziecku się już wyżynają ząbki, warto zakupić specjalne kolorowe szczoteczki do mycia. Podczas czyszczenia ząbków u malucha należy postępować bardzo delikatnie, to powinno mieć wręcz formę zabawy, aby dziecko już od najmłodszych lat kojarzyło szczoteczkę do zębów z czymś przyjemnym.

Niech mycie zębów będzie przyjemnością, nie karą

Stając przy dziecku, nie przyjmuj postawy srogiego obserwatora, który każe. Pozwól, aby dziecko myło zęby w swoim tempie, nie rozkazuj, a przede wszystkim nie krzycz. Jeśli dziecko nie chce myć zębów, to spróbuj z nim porozmawiać. Zapytaj się, czy coś je boli, gdy myje zęby albo czy nie lubi smaku pasty, albo czy woli iść się teraz bawić. Są to błahe rzeczy, jednak dla dziecka mogą być ważne. Choćby smak pasty – może być czymś nowym, dziwnym, nieznanym i przez to nieść obawy dziecka. A może dziecko jest zmęczone i następnym razem trzeba zająć się zębami wcześniej?  Powodów niechęci do mycia zębów może być wiele.

Wybierz szczoteczkę

Do nauki mycia zębów dobrze jest też przygotować. Cały proces można rozpocząć od wspólnego wyboru szczoteczki do mycia zębów dla dziecka. Maluch powinien sam zdecydować, jaki chce kolor szczoteczki lub kształt. Zakup szczoteczki dla dziecka można potraktować jako zabawę albo nagrodę.

Jak wybrać szczoteczkę do mycia zębów dla dziecka?

Szczoteczka powinna być dostosowana do wieku. Dla najmłodszych są dostępne na rynku specjalne szczoteczki oznaczone symbolem 0-2 lub 0-3, dla starszych dzieci są szczoteczki od 3 lat. Wybór jest bardzo duży, jest więc możliwość, aby dziecko wybrało taką, która mu się najbardziej spodoba.

Dla maluchów od 3 lat są także dostępne szczoteczki elektryczne dla dzieci ze specjalnymi zmniejszonymi końcówkami, odpowiednimi do małych łuków zębowych. Nieodpowiednio dobrana szczoteczka może powodować ból i to może być przyczyną niechęci do mycia zębów.

Baw się z dzieckiem

W nauce mycia zębów pomoże też wspólna zabawa, obejmująca kwestie higieny jamy ustnej. Pozwoli to zaangażować dziecko w mycie zębów. Z młodszymi dziećmi można bawić się, pokazując, że pluszaki  mają już wymyte zęby i czekają, aż dziecko wymyje. Można wspólnie bawić się w czyszczenie zębów lalkom. Albo wymyślić zadanie i nagrodę za nie, np. wyczyszczenie zębów z zewnątrz, wyczyszczenie zębów od środka – te etapy szczotkowania mogą być pułapami, za które otrzymuje się jakąś nagrodę.

nauka mycia zebow u dziecka

Daj przykład

Pokaż dziecku, że też myjesz zęby, że mama i tata myją zęby i to jest fajne, to nie boli i dziecko też może dołączyć do tego rytuału. Dzieci biorą z nas przykład, więc warto starać się być jak najlepszym – dla nich.

Poznaj aplikację

Jeśli, masz szczoteczkę elektryczną dla dziecka, to prawdopodobnie możesz pobrać specjalną aplikację, w formie gry, która pomoże w myciu zębów. Zabawne stworki lub zwierzątka pokażą dziecku, jak myć zęby, a za osiągnięcia (mycie zębów przez określony czas) dziecko zbiera punkty i otrzymuje nagrody.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here