Niektóre niemowlęta przechodzą go bezobjawowo, dla innych ten okres będzie najbardziej traumatycznym przeżyciem z pierwszych miesięcy na świecie. Mowa o ząbkowaniu. Maluch z dnia na dzień staje się coraz bardziej marudny, nie chce regularnie jeść, obserwujemy wzmożoną produkcję śliny, przez co niemowlę stale chodzi przemoczone w górnych partiach ubranek. Gorzej, jeśli objawy nasilają się powodując biegunki prowadzące do odwodnień, czasem nawet gorączki. Jak pomóc dziecku w ciężkich chwilach ząbkowania? Jak złagodzić objawy pojawiania się pierwszych zębów?
Pierwszy ząbek – radość i ból
Zanim upragniona, biała kreseczka, czyli pierwszy ząbek, przebije się przez rozpuchnięte, bolące dziąsełka naszej pociechy, często czeka nas wiele tygodni, a nawet miesięcy pomagania dziecku w łagodzeniu objawów ząbkowania. Trzeba mieć na uwadze, że swędzące dziąsła przeszkadzają w spożywaniu jedzenia, szczególnie tego mniej rozdrobnionego. Możliwe, że przy kulminacji objawów, będziemy musieli wrócić do bardziej płynnych pokarmów.
Dziecko często wkłada do buzi rączki, aby podrapać się po dziąsłach. Przed jedzeniem warto zaaplikować maluszkowi maść uśmierzającą ból i łagodzącą opuchliznę, wtedy chętniej sięgnie po podawane danie, będzie mu łatwiej.
Ząbkowanie – akcesoria uśmierzające ból
Producenci dziecięcych akcesoriów polecają specjalnie gryzaki wspomagające drapanie po dziąsełkach. Dla lepszego efektu gryzak wkłada się na kilkanaście minut do lodówki, aby zawarty w nim płyn miał chłodniejszą temperaturę i tym samym lepiej spełniał swoje zadanie. Pamiętajmy, aby gryzaków przed pierwszym użyciem nie wyparzać we wrzątku, zwykle jest to działanie niepożądane w przypadku tego typu akcesoriów. Gryzak myjemy w dokładnie w chłodnej, przegotowanej wodzie. Ważne, aby dokładnie sprawdzać go przed i w trakcie każdego używania, czy nie uległ uszkodzeniu i czy płyn się z niego nie wydostaje.
Herbatki na ząbkowanie
Kolejnym sposobem na łagodzenie objawów ząbkowania jest podawanie dziecku herbatek ziołowych. W zestawieniu tych najbardziej działających przoduje uspokajający napar z melisy. Herbatkę przygotowujemy odpowiednio wcześniej, aby jak najlepiej się zaparzyła i tym samym jak najefektywniej działała.
Kiedy ząbkowanie przybiera groźniejsze stadium tj. pojawiają się biegunki odwadniające i gorączka, powinniśmy zastanowić się nad zakupem elektrolitów i np. syropu uśmierzającego gorączkę. Najlepiej udać się przed podaniem leków do pediatry, aby zasięgnąć opinii specjalisty. Pilnujmy, żeby dziecko się nie odwodniło. Jeśli to nastąpi, może być konieczne podanie kroplówki wzmacniającej.
Rola rodziców w łagodzeniu objawów ząbkowania również jest bardzo ważna. Przede wszystkim muszą uzbroić się w cierpliwość, o jaką wcześniej się nie podejrzewali. Maluszek potrzebuje poczucia bezpieczeństwa i troskliwej opieki, dlatego nie zapominajmy o przytulaniu przez dzień i tuleniu do snu, aby mógł spokojnie zasnąć.