Sposoby na kolkę u noworodka

Kolka u noworodka jest bolesnym doświadczeniem zarówno dla rodziców, jak i dzieci. Jest to ostry i kujący skurcz jelit, który trwać może od kilku minut do nawet kilku godzin. Nie są znane przyczyny kolki, to też nie ma na nią lekarstwa. Jest natomiast kilka sposobów, jak sobie z nią radzić i jak łagodzić ból.

Objawy kolki u niemowlęcia

Kiedy kilkutygodniowe dziecko rozpaczliwie płacze, nie daje się uspokoić, a do tego podciąga nóżki do brzucha, bez wątpienia mamy do czynienia z kolką. Prawdopodobnie powstaje na skutek niedojrzałości przewodu pokarmowego, który nie radzi sobie z trawieniem nawet mleka matki, nie mówiąc o mleku modyfikowanym. Kolka jest łatwa do rozpoznania. Pojawia się zawsze w tym samym czasie, najczęściej po wieczornym karmieniu, a płacz dziecka różni się od tego wywołanego głodem, czy znudzeniem. Są również opinie mówiące o tym, że kolka powstaje na skutek nietolerancji laktozy mleka krowiego, które spożywa matka. Zbyt duża ilość połykanego powietrza podczas ssania także może się do tego przyczyniać, dlatego tak istotny jest odpowiedni dobór butelki w późniejszym okresie życia dziecka. Spotkać się można także z badaniami, według których kolka powodowana jest zmęczeniem, zbyt dużą ilością bodźców w ciągu dnia, a nawet stresem i zdenerwowaniem matki podczas karmienia. Jest to męczące i bolesne doświadczenie, z którym na szczęście można sobie poradzić.

Jak się zachować podczas ataku kolki u noworodka?

Przede wszystkim nie należy wpadać w panikę. Wielu młodych rodziców, nieumiejących rozpoznać kolki, zaczyna panikować. Zachowanie spokoju pozwala na wykonywanie przemyślanych działań i udziela się także dziecku. Warto spróbować również je uspokajać. W aptece można kupić wiele leków na kolkę, jednak warto próbować naturalnych sposób radzenia sobie z tą przypadłością. Do jednego z nich należy masaż brzuszka, który pomoże w rozluźnieniu jelit. Można także spróbować położyć niemowlę na brzuchu i masować jego plecy. Wspomoże to usuwanie gazów z jelit i usprawni ich pracę. Świetnym sposobem na uspokojenie i odprężenia jest kąpiel w wanience z ciepłą wodą.

Herbatki na lepszą pracę jelit

Jeśli wiemy już, że nasze dziecko ma skłonności do kolki, zamiast podawać mu apteczne krople, warto zainwestować w ziołowe herbatki z naturalnych składników. Dzięki nim kolka u noworodka stanie się rzadsza, a z czasem zostanie całkowicie wyeliminowana. Oczywiście należy o tym pamiętać, zanim dojdzie do ataku bólu, ponieważ wtedy może być ciężko podać dziecku cokolwiek do picia. Dlatego tego typu napoje warto włączyć do diety. Z pewnością może to pomóc w uniknięciu wielu przykrych dolegliwości. Ponadto należy pamiętać, że jest to przypadłość, z której dziecko wyrasta. Koniecznie więc musimy mu te chwile cierpienia zminimalizować.

Tekst powstał przy współpracy z: Humana-baby.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here