Ciąża to dla wielu kobiet czas, kiedy ich włosy stają się gęste i lśniące jak nigdy przedtem. Niestety po porodzie moneta się odwraca. Włosy lecą garściami z głowy. Dlaczego? Jak sobie z tym poradzić? Podpowiadamy!
Ciąża a kondycja włosów
Ciąża to czas, w którym w ciele kobiety zachodzi wiele zmian. Odpowiadają za nie przede wszystkim hormony. O tym, jak radzić sobie z ciążą i w macierzyństwie, powstaje wiele poradników, znaleźć je można w serwisach jak www.babychic.pl/kategoria/ciaza-i-macierzynstwo/. Dzięki takim poradom znacznie łatwiej jest odnaleźć się w stanie błogosławionym i w roli mamy. A jak to jest z ciążą i kondycją włosów? Okazuje się, że w ciąży, w wyniku wzrostu poziomu estrogenów, zmienia się cykl życia włosa. Fizjologiczny ma 3 fazy: anagenu (wzrostu), katagenu (zaniku) i telogenu (wypadania). Co ciekawe, mieszki włosowe kobiet w ciąży nie wchodzą w fazę katagenu. To właśnie dlatego na głowie jest znacznie więcej włosów. Sytuacja ta zmienia się diametralnie po porodzie.
Dlaczego po ciąży wypadają włosy?
Zazwyczaj już trzy miesiące po porodzie poziom estrogenów spada. To sprawia, że włosy zaczynają wypadać. Co więcej, na szczotce, w odpływie wanny, na dywanie znajdują się nie tylko te kosmyki, które wypadają na bieżąco, ale i te, które miały wypaść podczas ciąży, a pozostały na głowie. Może się więc wydawać, że wkrótce nie pozostanie już nic. Warto mimo wszystko zachować spokój. Stres to kolejny powód do wzrostu prolaktyny, a ta podnosi się też w wyniku karmienia piersią. Zbyt duża jej ilość to kolejny powód do wypadania włosów. Czy zatem można cokolwiek zrobić, by zatroszczyć się o fryzurę?
Jak dbać o włosy po ciąży?
Zupełnie inna pielęgnacja włosów będzie zalecana kobietom, które karmią piersią i tym, które z różnych powodów nie mają laktacji. Jednak jest kilka punktów zbieżnych. Przede wszystkim konieczna jest zdrowa dieta. Dobre odżywianie to gwarancja lepszej kondycji włosów. W diecie nie może zabraknąć witamin, mikro- i makroelementów. Trzeba więc jeść warzywa, owoce, mięso, drób i ryby, jaja. Najlepiej wybierać pełnoziarniste makarony, kasze, pieczywo i ryż.
Dieta to nie wszystko. Zaleca się troskliwe dbanie o włosy, a więc unikanie zabiegów, które je obciążają, takich jak farbowanie, prostowanie i stylizacja na gorąco, suszenie suszarką z ciepłym powietrzem. Szczotka powinna być z naturalnego włosia, lepiej unikać mocnego upinania włosów gumkami i spinkami.
Kosmetyki do pielęgnacji powinny być wybrane z serii skierowanej właśnie do posiadaczek włosów delikatnych, łamliwych i wypadających. Dobrze, gdy jest to pełen zestaw, a więc szampon, odżywka i maska.
Warto pomyśleć również o wcierkach. Można kupić gotowe witaminowe ampułki, ale świetnym sposobem jest też samodzielne przygotowanie maski z olejku rycynowego. Wystarczy podgrzać go i wetrzeć w skórę głowy.
Panie, które nie karmią piersią, mogą zadbać o kondycję włosów w bardziej inwazyjny sposób. Przede wszystkim polecana jest mezoterapia. Z pewnością trycholog dobierze odpowiednie zabiegi. Warto sięgnąć również po kompleksy witaminowe, które mają za zadanie wzmocnić cały organizm.