Odciskiem nazywamy niewielkie, punktowe zrogowacenie, które powstało w wyniku nadmiernego tarcia lub ucisku. Jest mechanizmem obronnym organizmu, w którym skóra na skutek stałego podrażnienia twardnieje i obumiera, tworząc zgrubienie z rdzeniem w kształcie stożka, sięgającym w głąb skóry, nawet do okostnej. Przez to nagniotki powodują ból, utrudniając chodzenie.
Nagniotki najczęściej powstają na śródstopiu, palcach oraz między palcami. Spowodowane są chodzeniem lub bieganiem w źle dopasowanych butach. Noszenie przez dłuższy czas za ciasnych butów lub wysokich obcasów może też spowodować te zmiany na skórze. Uszkodzone gruczoły potowe, blizny na skórze albo brodawki wirusowe na stopach mogą powodować powstawanie w tej okolicy odcisków. Ponadto osoby z cukrzycą lub innymi chorobami, które powodują gorsze ukrwienie kończyn dolnych stanowią ryzyko powstania stwardnienia na skórze.
Rodzaje odcisków
Mogłoby się wydawać, że każdy odcisk jest taki sam, jednak prawda jest taka że wyróżniamy kilka rodzajów nagniotków. Są to:
– odcisk twardy, występujący bardzo często. To właśnie on posiada czop rogowy tzw. korzeń, który wnika wgłąb skóry, drażni zakończenia nerwowe i powoduje ból.
– odcisk miękki – możemy go spotkać pomiędzy palcami. Jest bardziej płaski, bez czopa rogowego.
– odcisk naczyniowy – w jego strukturę wnikają naczynia krwionośne. Występuje na grzbietach stawów i opuszkach palców młotkowatych.
– odcisk nerwowo – naczyniowy, występuje na opuszkach palców, jest bardzo bolesny.
– odcisk nerwowo – włóknisty, ma zazwyczaj dużą powierzchnię. Sięga głębszych warstw skóry.
– odcisk brodawkowy – powoduję ból przy ucisku, charakteryzuję go biała ‚obwódka’.
– odciski mnogie – są to liczne odciski na małej powierzchni. Nie powodują dolegliwości bólowych.
Leczenie
Odciski na stopach to przypadłość wyjątkowo uciążliwa, dlatego najlepiej w porę im zapobiegać. Należy również pamiętać, aby samemu nie próbować ich usuwać. Może skutkować to raną bądź skaleczeniem. Warto w takim przypadku wybrać się do gabinetu podologicznego, by bolesnym problemem zajął się specjalista. Wykona bezbolesny zabieg i postara się dobrać odpowiednie odciążenie miejsca, w którym występują zmiany.