Czym są oligosacharydy mleka kobiecego? Sprawdź!

Chcesz wiedzieć, co powoduje, że mleko matki jest doskonałym pokarmem dla niemowlęcia? Dlaczego pediatrzy, położne i doradcy laktacyjni zachęcają do karmienia piersią dzieci przynajmniej do ukończenia przez nie 6 miesiąca życia? Odpowiada za to unikalny skład naturalnego pokarmu. Jednym z jego składników są oligosacharydy mleka kobiecego (HMO). Jaką pełnią rolę?

Skład mleka kobiecego pod lupą

Od lat podejmowane są badania mleka kobiecego, które pokazują, że jest ono pokarmem doskonale dopasowanym do potrzeb niemowlęcia na kolejnych etapach rozwoju. Pokarm matki zapewnia dziecku energię i składniki niezbędne do harmonijnego wzrostu i rozwoju. Z tego powodu eksperci oraz specjaliści ds. żywienia niemowląt zalecają, aby były one karmione wyłącznie w ten sposób przynajmniej do ukończenia przez nie pierwszych sześciu miesięcy życia. Nie istnieje jednak górna granica, po której należałoby wyłączyć kobiecy pokarm z codziennej diety maluszka – mama i dziecko mogą więc kontynuować częściowe karmienie naturalnym mlekiem przy rozszerzaniu jadłospisu dziecka o nowe produkty zgodnie z aktualnym schematem żywienia niemowląt.

Składniki, jakie znajdziemy w naturalnym mleku, w większości są już znane naukowcom. Nie zmienia to faktu, że wciąż jest ono pokarmem jedynym w swoim rodzaju i na swój sposób – tajemniczym. Skład kobiecego mleka zmienia się wraz z potrzebami maluszka, czego nie potrafi osiągnąć żaden inny pokarm. Znajdziemy w nim białko – główny składnik budulcowy organizmu każdego człowieka, a także DHA i EPA, które odgrywają ważną rolę w prawidłowym rozwoju narządu wzroku oraz mózgu niemowlęcia. Istotnym elementem naturalnego pokarmu są także laktoza i aktywne kultury bakterii. W mleku matki znajdziemy również oligosacharydy mleka kobiecego – HMO (ang. human milk oligosaccharides). Nie mają one jednak funkcji odżywczej, do czego są więc potrzebne maluszkowi?

Oligosacharydy mleka kobiecego (HMO) – czym są?

Jak wspomnieliśmy, kobiece mleko od lat intryguje specjalistów na całym świecie. Badając jego poszczególne składniki i starając się tworzyć inspirowane naturalnym pokarmem produkty dla niemowląt, odkryli ważny składnik mleka matki, mianowicie oligosacharydy mleka kobiecego. Dziś wiadomo już, że oligosacharydy mleka kobiecego są trzecim po laktozie i tłuszczu składnikiem stałym mleka matki. Szacuje się, że w 100 ml mleka może być nawet 1,5 g HMO. Są to wyjątkowe węglowodany, które nie są trawione przez układ pokarmowy niemowlęcia – nie pełnią więc funkcji odżywczej. W żywieniu maluszka mają inne zadanie: wspierają rozwój korzystnych bakterii w jelitach, a także budują barierę dla patogenów, eliminując chorobotwórcze drobnoustroje i utrudniając im przytwierdzenie się do powierzchni jelita. Naukowcy odkryli, że dzieci karmione piersią mniej chorują, co częściowo może być właśnie zasługą HMO. Wszystko to sprawia, że stanowią niezwykły, opracowany przez samą naturę prebiotyk!

Najlepsze mleko dla niemowląt – mleko mamy

Największa ilość oligosacharydów mleka kobiecego trafia do maluszka wraz z tzw. siarą. Siara to pierwszy pokarm, jaki otrzymuje przystawione do piersi niemowlę. Jego wartości dla rozwoju maluszka nie sposób przecenić. To naturalna szczepionka w której składzie znajdziemy potrzebne maluszkowi wspomniane już oligosacharydy mleka kobiecego, ale też przeciwciała, białka, tłuszcze i witaminy. Istnieje jeszcze inny powód, dla którego naturalny pokarm to najlepsze mleko dla niemowląt – jego skład zmienia się wraz z wiekiem i potrzebami dziecka, czego nie potrafi żaden sztucznie stworzony pokarm.

Co więcej – karmienie piersią to wyjątkowy moment zarówno dla mamy, jak i dziecka. Wybierając ten sposób żywienia niemowlęcia świadomie, masz szansę w szczególny sposób wspierać łączącą was więź. Zawartość unikalnych składników, takich jak oligosacharydy mleka kobiecego, czyni z naturalnego pokarmu najlepiej zbilansowaną dietę, jaką możesz podarować swojemu maluszkowi!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here