Opinie lekarzy na temat farbowania włosów w ciąży są podzielone, ponieważ nie ma jednoznacznych badań, które dowodziłyby nieszkodliwości zabiegów koloryzacji dla przyszłej mamy i jej dziecka. Większość specjalistów zaleca jednak ostrożność w tej kwestii.
Farbowanie włosów w ciąży – co może stanowić zagrożenie?
Tradycyjne farby do włosów zawierają w swoim składzie sporo substancji chemicznych, ale zdecydowanie największy problem jest z amoniakiem dodawanym do farb, który umożliwia cząsteczkom pigmentu wniknięcie do wnętrza włosa. Amoniak charakteryzuje się niezwykle duszącym zapachem, co może podrażniać drogi oddechowe i prowadzić do pogorszenia samopoczucia oraz pojawienia się mdłości u przyszłej mamy. Osobną rzeczą będzie domniemany wpływ na płód. Niestety, ostatnie badania na ten temat zostały przeprowadzone w latach 80. ubiegłego wieku, więc trudno uznać je za adekwatne do stanu obecnego. Skład farby do włosów jest dość mocno zmodyfikowany, również jest mniejsze stężenie amoniaku. Warto jednak mieć świadomość, że jakieś ilości amoniaku dostają się do płodu. Po pierwsze, przez drogi oddechowe kobiety, a po drugie, przez wyjątkowo wrażliwą w czasie ciąży skórę. Niektórzy badacze uważają, że farbowanie włosów w ciąży spowodowało gwałtowny wzrost ilości uczuleń wśród niemowląt w ostatnich kilkudziesięciu latach. Jednoznacznych dowodów na to nie ma, ale na pewno każda przyszła mama powinna mieć na uwadze ewentualne zagrożenie.
Bezpieczna koloryzacja włosów w ciąży
W jednej kwestii panuje pełna zgodność wśród lekarzy – nie zaleca się farbowania włosów w pierwszym trymestrze ciąży, kiedy kształtują się organy dziecka. Można wtedy zastosować inne rozwiązanie i zrezygnować z tradycyjnych farb na rzecz pozbawionych składników chemicznych farb naturalnych, które są dostępne w aptekach oraz sklepach ekologicznych. Do wyboru będą farby roślinne na bazie henny albo z wyciągów ziołowych. W ten sposób udaje się bezpiecznie nadać włosom pożądany odcień, ale jednocześnie nie ma ryzyka naruszenia struktury włosów, a przede wszystkim negatywnego wpływu na rozwijający się płód. Jedyny problem bywa z trwałością koloru, aczkolwiek można powtórzyć zabieg koloryzacji już kilka dni po farbowaniu.