Suchy, duszący kaszel często towarzyszy dzieciom podczas infekcji wirusowych. Jest on jednym z głównych objawów zapalenia gardła. Razem z nim rozwijać może się katar, w konsekwencji czego maluch staje się płaczliwy, rozdrażniony, często budzi się w nocy i nie ma apetytu. Jak powinno przebiegać leczenie suchego kaszlu u dziecka?

Kaszel suchy czy mokry

Kaszel podzielić można na suchy, czyli nieproduktywny oraz mokry – produktywny. W przebiegu pierwszego z nich dziecko nie wykrztusza wydzieliny, w drugim dochodzi do odkrztuszania zalegającej się w drogach oddechowych wydzieliny, która zbiera się w wyniku zapalenia czy podrażnienia.

Ewolucja kaszlu suchego w mokry jest nierzadko spotykana w czasie przebiegu infekcji i procesu zdrowienia.

Ze względu na czas trwania kaszlu, dzieli się go na przewlekły, ostry oraz podostry. Pierwszy z nich trwa powyżej 8 tygodni, drugi ustępuje w przeciągu trzech tygodni, trzeci natomiast, trwa dłużej niż 3 tygodnie, lecz ustępuje przed upływem 8 tygodni.

Główne przyczyny suchego kaszlu u dziecka

  • Infekcja dróg oddechowych – suchy kaszel, który pojawia się w infekcji wirusowej czy bakteryjnej może stopniowo przechodzić w mokry. Często utrzymuje się on nawet przez kilka tygodni po wyleczeniu przykrej dolegliwości. Mamy wówczas do czynienia z tak zwanym kaszlem poinfekcyjnym, który wynika z podrażnienia i regeneracji błony śluzowej dróg oddechowych.
  • Zapalenie krtani – towarzyszy mu charakterystyczny kaszel określany jako szczekający. Nierzadko towarzyszy mu uczucie duszności i znaczący wysiłek oddechowy.
  • Astma – na jej rozwój narażone są w szczególności maluchy z wywiadem atopii i alergii oraz te, w których rodzice cierpią na astmę.
  • Krztusiec – jego częstotliwość rośnie ze względu na zaniechanie wykonywania szczepień ochronnych przez część rodziców.

Diagnostyka suchego kaszlu

Podstawowymi badaniami umożliwiającymi określenie przyczyn kaszlu są:

  • RTG płuc – uwidacznia ono zmiany zapalne w płucach.
  • Wymaz z gardła – umożliwia identyfikację bakterii, która wywołała infekcję i dobór stosownej metody leczenia.
  • Testy alergiczne – niezbędne w przypadku podejrzenia astmy. Najczęściej stosuje się teksty płatkowe polegające na nałożeniu stosownego antygenu na skórę pleców i obserwowaniu reakcji.

Leczenie suchego kaszlu u dziecka

Najczęściej stosowanymi lekami na suchy kaszel u dziecka są syropy hamujące odruch kaszlowy, w składzie których znajduje się kodeina, dekstrometorfan oraz butamirat. Tego typu preparatu nie należy podawać maluchowi dłużej niż przez okres 2-3 dni.

Pomocne okazać mogą się również inhalacje z dodatkiem olejku miętowego, eukaliptusowego, geraniowego lub sandałowego (dodać można je także do kąpieli).

Skutecznym sposobem są również maści rozgrzewające zawierające wymienione wyżej składniki.

W leczeniu suchego kaszlu u dziecka kluczowe jest dbanie o systematyczne wietrzenie pokoju dziecka. W pomieszczeniu, w którym przebywa, powinna panować temperatura na poziomie 18 stopni Celsjusza.

Pamiętać należy również o nawilżaniu powietrza. Do tego celu można wykorzystać zarówno wilgotne ręczniki czy pojemniki z wodą umieszczane na kaloryferze, jak i specjalistyczne urządzenia.

Suchy kaszel u dziecka pozwoli także załagodzić spożywanie dużej ilości płynów.

Warto wypróbować również domowych sposobów takich, jak herbata z tymianku z dodatkiem łyżeczki miodu, szklanka ciepłego mleka z odrobiną masła czy domowej roboty syrop z cebuli (przygotowuje się go zasypując cukrem pokrojoną w plastry cebulę, dodając sok z jednej cytryny i odstawiając na kilka dni w ciepłe miejsce).

Więcej informacji dotyczących suchego kaszlu u dziecka najdziesz na: http://www.mamazone.pl/artykuly/starsze-dziecko/zdrowie/co-na-suchy-kaszel-u-dziecka/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here