Powodów, dla których warto rozpocząć naukę czytania zanim dziecko pójdzie do przedszkola jest wiele. Po pierwsze, czytanie wspomaga rozwój procesów poznawczych, a dodatkowo jest to świetna okazja, by ćwiczyć umiejętności, które będą później rozwijane na kolejnych etapach edukacji. Jest to także dobry sposób na kreatywne spędzenie wolnego czasu, który sprawi radość zarówno dziecku, jak i rodzicom. W tym artykule przedstawiamy ciekawe sposoby na naukę alfabetu oraz podpowiadamy jak uczyć malucha czytania, by było ono skuteczne i przyjemne.

Po pierwsze, nauka literek

Znajomość literek to podstawowa umiejętność, jaką dziecko musi opanować, by nauczyć się czytać. Kiedy zatem zacząć uczyć dziecko alfabetu? Otóż naukowcy nie podają konkretnego przedziału czasu, w którym warto do tego przystąpić, jednak im wcześniej, tym lepiej. Należy pamiętać, że dziecko musi być gotowe na przyswojenie tego typu umiejętności, gdyż zmuszanie do nauki może je tylko zniechęcić. Znana pedagog Maria Montessori uważała, że najlepiej rozpocząć naukę literek w wieku trzech lub czterech lat, gdyż na tym etapie, dziecko znacznie szybciej przyswaja ten typ wiedzy niż później. Dodatkowo, naukowcy twierdzą, że lepiej rozpocząć naukę literek pisanych, gdyż ich znajomość ułatwia rozpoznawanie liter drukowanych (niestety w odwrotny sposób to nie działa). Maluchy w tym wieku nie potrafią się zbyt długo skupić na wykonywaniu jednej czynności, dlatego zdecydowanie należy postawić na naukę przez zabawę. W tym celu można zakupić lub samodzielnie przygotować kolorowy alfabet w formie drewnianej, papierowej, lub plastikowej i wykorzystać go do różnych gier i zabaw (np. memory). Nauka liter powinna opierać się na skojarzeniach, a więc każda z nich powinna być opatrzona rysunkiem przedmiotu lub zwierzęcia, z którego nazwą łatwo ją powiązać. Taka metoda znacznie ułatwia zapamiętywanie oraz umożliwia poznawanie nowych słów. Równie ważne jest głośne i wyraźne wypowiadanie liter oraz czytanie dziecku wierszyków i rymowanek, w których dana literka pojawia się wiele razy. Sposób ten wykorzystuje dodatkowe bodźce i oddziałuje na zmysł słuchu, a więc pozwala dziecku skojarzyć literkę z danym dźwiękiem.  Gdy maluch zna już alfabet, można przejść do stopniowej nauki czytania. Metoda literowa jest jednym z najpopularniejszych sposobów, wykorzystywanym w wielu przedszkolach i szkołach. Polega on na literowaniu (inaczej głoskowaniu) krótkich słów, które następnie są łączone w proste zdania.

Metoda sylabowa

Sposób ten uznawany jest za jeden z najbardziej skutecznych. Jego pierwszym etapem jest nauka samogłosek, które najpierw przedstawia się maluchowi w formie graficznej, a następnie głośno się je wypowiada. Dopiero, gdy dziecko dobrze opanuje samogłoski, można rozpocząć naukę spółgłosek, a następnie łączyć je w sylaby. Jeden dzień warto poświęcić na sylaby składające się z tej samej spółgłoski i różnych samogłosek  ( np. „PA PE PI” itp.), a po upływie kilku dni można przejść do nauki kolejnej sylaby wykorzystującej inną samogłoskę (np. „KA KE KI” itp.). Aby metoda ta okazała się w pełni skuteczna, należy wykonać dużo powtórzeń, gdyż to pozwoli na utrwalenie nabytych umiejętności. Podobnie jak w przypadku alfabetu, warto skupić się na nauce przez zabawę, gdyż dzięki temu można uniknąć sytuacji, w której dziecko zbyt szybko się znudzi, a co za tym idzie, zniechęci do dalszej pracy. Kolejnym etapem jest łączenie sylab w wyrazy, najpierw krótsze – dwusylabowe, takie jak np. lama, zupa, foka itp. Warto w tym celu wykorzystać obrazki, gdyż dzięki temu dziecko będzie potrafiło skojarzyć przeczytany wyraz z ilustracją.

Małymi krokami do celu

W procesie nauki czytania dużą rolę odgrywa systematyczność. Co kilka dni warto powtarzać z maluchem nabyte umiejętności oraz stopniowo zwiększać kolejne partie materiału (wprowadzać nowe litery, sylaby, słowa oraz zdania). Nie można także zmuszać dziecka do nauki, gdyż takie postępowanie może mieć efekt odwrotny do zamierzonego, a maluch zamiast kojarzyć naukę czytania z dobrą zabawą, będzie ją traktował jako przykry obowiązek, który ktoś każe mu wykonać wbrew jego woli. Nie można także przesadzać z długością czasu, jaki jednorazowo chce się poświęcić na naukę tego typu umiejętności. Początkowo, powinno to być 10 minut, a następnie 20 oraz 30 minut.

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej informacji dotyczących tego, jak nauczyć dziecko czytać, zajrzyj na:

http://www.osesek.pl/wychowanie-i-rozwoj-dziecka/rozwoj-dziecka/jak-nauczyc-dziecko-czytac.html

Artykuł sponsorowany.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here