Odparzenia od pampersa. Co robić?

0
803

Odparzenia pieluszkowe to problem występujący u bardzo wielu dzieci. Dotyczy on najczęściej niemowląt i dzieci do trzeciego roku życia. Jego objawy bywają bardzo nieprzyjemne, dlatego warto wiedzieć, co zrobić, gdy u naszego dziecka dojdzie do powstania odparzenia od pampersów. Dziś podpowiemy, co robić, aby leczyć odparzenia pieluszkowe – i jak im zapobiegać, aby nigdy nie powstały.

Jak rozpoznać odparzenia pieluszkowe?

Odparzenie od pieluszki można z łatwością rozpoznać, choćby podczas przewijania pociechy. Skóra w okolicy odbytu i pachwin dziecka staje się bowiem zaczerwieniona i mocno podrażniona, czemu często towarzyszy obrzęk. Odparzenia od pampersa objawiają się także dość dużym pieczeniem i bólem, co sprawia, że dziecko, które dotknęła ta dolegliwość, jest w większości przypadków rozdrażnione i poirytowane. Na szczęście odparzenia od pieluszek można jednak skutecznie leczyć.

Jest to zresztą konieczne, ponieważ zignorowane odparzenie pieluszkowe może z łatwością przerodzić się w poważny stan zapalny, czyli infekcję grzybiczą lub bakteryjną. Objawia się ona podwyższeniem temperatury ciała, łuszczeniem się naskórka i powiększeniem odparzonego obszaru ciała. Oczywiście, stan taki jest dużo poważniejszy, niż odparzenie we wczesnym stadium.

Jak leczyć i co podawać na odparzenia?

W początkowej fazie, odparzenia można śmiało leczyć domowymi sposobami. Warto też zaopatrzyć się w odpowiednie do tego celu kosmetyki, oferowane choćby przez sklep internetowy chłonne 24.

Co na odparzenie pupy warto podać już na początku? Znanym z dziada pradziada rozwiązaniem jest kąpiel w krochmalu z mąki ziemniaczanej. Złagodzi ona podrażnienie skóry dziecka i przyniesie mu ulgę – warto stosować ją także w przypadku innego rodzaju podrażnień.

Warto jednak zaopatrzyć się także w odpowiednie kosmetyki na odparzenia, takie jak różnego rodzaju kremy i maści. Bardzo dobrym wyborem będą z pewnością produkty zawierające prowitaminę B5,  a także tlenek cynku. Powszechnie stosowane w leczeniu odparzeń u dziecka są także lanolina i alantoina. Produkty tego rodzaju cechują się działaniem odkażającym, a także wspomagają regenerację delikatnego naskórka dziecka, a ponadto działają nawilżająco. Ich aplikacja również jest bardzo prosta: wystarczy jedynie nałożyć  niewielką ilość preparatu na odparzenie i delikatnie wmasować.

Pamiętać jednak powinniśmy, że nieprzyjemnego stanu, jakim jest odparzenie od pampersa można uniknąć. Wystarczy jedynie zastosować się do kilku prostych i podstawowych zasad, jeśli chodzi o pielęgnację skóry dziecka.

Jak zapobiec odparzeniom?

Odparzona pupa odparzenia od pampersa to sytuacja, której można uniknąć. Oto kilka rad, których warto przestrzegać.

  • W przypadku niemowląt, podczas przemywania pupy warto zdecydować się na zwykłą wodę, a nie chusteczki nawilżane – zawierają one bowiem substancje, które mogą podrażnić tak młodą skórę
  • Po przemyciu skóry pupy dziecka, należy delikatnie ją osuszyć, wykorzystując do tego celu lekki i delikatny ręcznik. Dobrym rozwiązaniem będzie też ręcznik jednorazowy, zwłaszcza, jeśli na skórze dziecka pojawiły się nadżerki
  • Po umyciu i przesuszeniu pupy pociechy, warto odczekać kilkanaście minut przed nałożeniem pieluszki. Dzięki temu skóra przeschnie. Warto w tym czasie zainteresować malca jakąś zabawką
  • Koniecznie należy pamiętać o częstym i regularnym przewijaniu malca. Zbyt długi czas w jednej pieluszce jest bowiem jedną z głównych przyczyn odparzeń.

Odparzeń od pieluszek u pociechy absolutnie nie należy lekceważyć. Poradzić sobie można bowiem z nimi w szybki i prosty sposób; ignorując je zaś doprowadzić można do rozwinięcia się znacznie poważniejszego stanu zapalnego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here