jakie ksiazki czytac dziecku

Nawyk czytania warto kształtować już u najmłodszych dzieci. Pierwsze książeczki można zacząć czytać jeszcze niemowlakowi, choć są mamy, które do obcowania z literaturą przyzwyczajają dzieci już  w życiu płodowym. Wczesne przyzwyczajanie dziecka do czytania niesie za sobą wiele korzyści, szczególnie dla malucha. Główną z nich jest to, że systematyczne czytanie dziecku wpływa na rozwój mózgu.

Jak czytać maluchowi?

Małe dziecko, tym bardziej niemowlę nie posiada dużych zdolności do koncentracji uwagi. Czas, w jakim może skupić się na jednej czynności, jest bardzo krótki. Dlatego też przygodę z czytaniem warto rozpocząć od kilkuminutowej sesji. Czas przeznaczony na czytanie dziecku można stopniowo wydłużać wraz z wiekiem i zainteresowaniem malucha. Warto pamiętać, że do czytania nie można zmuszać dziecka.

Gdy dziecko nie lubi książek

Jeżeli codzienne czytanie nie budzi w nim entuzjazmu, a bajek słucha jak za karę, to trzeba zastanowić się jak to zmienić. Zazwyczaj problem ten wynika z tego, że książki do życia dziecka zostały wprowadzone zbyt późno. Gdy dziecko nie lubi książek, najlepszym wyjściem jest wspólne poszukanie takich, które opowiadają o  zainteresowaniach dziecka. Jeśli maluch lubi samochody, trzeba poszukać takich, które opisują o przygodach autek, jeśli koniki to skupić się na bajkach mówiących o tych zwierzętach.

Książki dla dzieci – jak je kupować?

W zależności od wieku dziecka należy dobrać nie tylko odpowiednie tytuły książek, ale także i rodzaj lektury. Dla najmniejszych maluchów przeznaczone są materiałowe książeczki, które mogą imitować grzechotki. Dzieciom w okolicach roku warto kupować książki, w których mogą oglądać obrazki. Dobrze, aby były one pojedyncze i schematyczne, pomoże to im w poznawaniu elementów otaczającego ich świata. Obrazki mogą być uzupełnione, krótkim tekstem, np. nazwą przedmiotu znajdującego się na obrazku. Proste historie o składnej fabule można zacząć czytać dzieciom w wieku półtora roku.

akie ksiazki kupic dziecku

Jak czytać dziecku książki?

Przede wszystkim  musisz pamiętać, że w przypadku dzieci ważne jest i co czytasz, i jak to czytasz. Maluchy, które nie rozumieją znaczenia wszystkich słów, ważna więc będzie intonacja, głośność, rytm, melodia i akcent twojego głosu. Czytając dziecku, warto być zwróconym do niego twarzą, aby mogło ono obserwować mimikę i gesty temu towarzyszące. Dobrze jest też czytać dziecku, siedząc blisko niego. Sprawia to, że lepiej słyszy ono głos, a także może śledzić wzrokiem to, co mu czytamy. Takie umiejscowienie pozwala również w trakcie czytania wskazywać na nazywane obrazki, jest to szczególnie ważne w przypadku małych dzieci.

W trakcie czytania dziecku warto robić kilka pauz. Pozwoli to na chwilę oddechu oraz emocjonalne przetrwanie nie przez dziecko opowiedzianej historii. W tym czasie maluch może też mieć pytania do tekstu. Przyjmuj je pozytywnie, oznacza to, że dziecko słucha, co mu czytasz. Co więcej, takie zachowanie zachęca dziecko do samodzielnego myślenia i analizowania.

Czy warto czytać dziecku?

Czytanie dziecku ma wiele plusów. Przede wszystkim sprzyja rozwojowi poznawczemu. Pomaga także w kształtowaniu umiejętności językowych zarówno receptywnych, jak i ekspresyjnych. Czytanie książek maluchowi pomaga też w ćwiczeniu pamięci oraz wzbogaca zasób słownictwa malucha.

ksiazki dla dzieci jak je wybrac

Warto także wprowadzić niezwykle popularne książki bez słów. Ich treść należy wymyślić samemu. Taki rodzaj książek dla dzieci jest niezwykłym ćwiczeniem kreatywności, myślenia wyobrażeniowego, spostrzegawczości oraz języka. Książki bez słów przeznaczone są dla starszych dzieci, w wieku od 3 lat.

Kiedy czytać dziecku?

Dziecku można czytać zarówno w ciągu dnia, jak i wieczorem. Czytanie dziecku przed snem wycisza je i uspokaja, a także pomaga w zasypianiu. W przypadku czytania książek dzieciom w ciągu dnia trzeba pamiętać o zachowaniu odpowiedniego czasu. Zbyt długie czytanie książek może znudzić malucha i zniechęcić go do dalszego czytania bajek.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here