Wybieramy oświetlenie mające na celu ozdobić i oświetlić nasze mieszkanie. Dostosowujemy je do konkretnej stylistyki, bądź łączymy w sobie kilka popularnych stylów. Dzięki temu tworzymy niepowtarzalną atmosferę, nastrój naszego domu, który wyrażamy w grze światła i cieni. Aby ten klimat mógł panować dłużej, musimy zadbać o odpowiednią pielęgnację oświetlenia.

Ogólne zasady

Lampy należy przecierać w trakcie każdego sprzątania. Wystarczy przejść się ze ścierką lub odkurzaczem po mieszkaniu i zetrzeć kurz z każdego dostępnego w zasięgu ręki plafonu. Lepiej to zrobić na początku sprzątania i zapobiec ponownemu zbieraniu kurzu z podłogi. Raz na jakiś czas należy pozdejmować wiszące lampy i starannie je wyczyścić. Dzięki częstemu  sprzątaniu  nasze pokoje będą wydawać się bardziej oświetlone i zadbane.

Zaczynamy od czyszczenia żarówek

Mało kto wie, ale zabrudzona żarówka bardziej się nagrzewa, dlatego podczas sprzątania musimy zwracać uwagę nie tylko na zewnętrzną część lampy, ale i zajrzeć do środka plafonu.  Wystarczy wykręcić żarówkę i przetrzeć ściereczką zwilżoną alkoholem. Należy usunąć wszystkie tłuste plamy i dokładnie wysuszyć żarówkę przed ponownym wkręceniem.

Elementy z tkanin, abażury płócienne

Jeśli nie mamy instrukcji od producenta lub nie wiemy jak czyścić lampę, wystarczy odkurzyć płócienny abażur. Przy większych zabrudzeniach możemy zrobić roztwór z letniej wody i delikatnego środka do czyszczenia. Abażury pierzemy ręcznie, po praniu starannie wysuszamy tkaninę. Zabezpieczy nas to od zacieków i zniekształcenia wyrobu.

Lampy kryształy – piękna ozdoba domu

Kryształowe lampy nie tylko pięknie prezentują się w każdym wnętrzu, lecz także wymagają odpowiedniej pielęgnacji.  Na co dzień wystarczy przecierać każdy kamyk z pomocą mokrej ściereczki, przy bardziej skomplikowanym czyszczeniu możemy użyć alkoholu. W zależności od ilości ozdób dokładne czyszczenie kryształowego żyrandola może zająć nam od kilku do kilkunastu minut.

Szkło

Każda szklana powierzchnia wymaga szczególnej uwagi, ponieważ kurz robi się na niej bardziej widoczny. Drugim problemem są powstające na szkle zacieki i zmatowienia. Nie dbając o odpowiedni wygląd szklanej lampy możemy doprowadzić do tego, ze po 2-3 latach straci ona swój urok i przestanie przyciągać uwagę. Pielęgnację zaczynamy od przecierania szkła nawilżoną ścierką z delikatnym płynem czyszczącym.  Gdy jednak na naszej ulubionej lampie zostaną zacieki, należy je przetrzeć  łagodnym roztworem octu.

Metalowe elementy

Nie mniej ważne są metalowe elementy lamp, które  często omijamy przy myciu. Bez odpowiedniej wiedzy na temat ich czyszczenia, wolimy pozostawić je nietknięte lub przetrzeć ścierką z mikrofibry. Do metalu służą specjalne środki, które zapobiegają zmatowieniu lamp, nie rysują powierzchni i nie wywołują żadnej reakcji chemicznej. Z domowych, dość popularnych sposobów, jest wykorzystywana nafta – dla czyszczenia żelaza i ocet –jako polerka. Należy zaznaczyć, że po przecieraniu octem nasze lampy będą błyszczeć jak nowe.

Łatwe a skomplikowane

Najbardziej łatwe w czyszczeniu są abażury z włókna sztucznego – wystarczy użyć gąbki, poprzednio zamoczonej w wodzie mydlanej. Jednak są też lampy, które wymagają większego poświęcenia. Elementy z chintzu najpierw czyścimy wilgotna gąbką, a potem wycieramy irchą. Do wikliny będzie się nadawać roztwór z sody, na elementy słomkowe stosujemy słoną wodę, a o pergamin zadbamy z pomocą gumowej ściereczki.

Odpowiednia pielęgnacja lamp nie tylko przyczyni się do ładnego oświetlenia wnętrza, ale sprawi też, że po kilku latach nie stracą one swojego uroku i nie będziemy musieli wymienić ich na nowe.

Stworzono we współpracy ze sklepem Ardant.pl – Internetowym salonem oświetlenia

https://ardant.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here