Pieluchy to nieodłączny element macierzyństwa. Dla młodej mamy, której tematyka pieluch wielorazowych jeszcze nie jest zobrze znana, wszelakie otulacze czy kieszonki i dziwne skróty jak np. SIO czy AIO są kompletnie niezrozumiałe. Nic w tym dziwnego. Produktów jest naprawdę sporo. Które będą najlepsze? Czym różnią się od siebie wkłady do pieluszek wielorazowych? Odpowiadamy!
Czy pieluszki wielorazowe przeciekają?
Czym właściwie jest otulacz? To nic innego jak wkład chłonny, zewnętrzna część pieluszki. Dzięki otulaczowi ubranko dziecka nie zostanie zmoczone. Wyróżniamy kilka rodzajów otulaczy, jak np. otulacze PUL lub minkee, które są wykonane z syntetycznej tkaniny, otulacze polarowe lub wełniane. Jeśli chcesz postawić na naturalne tkaniny, wybierz pieluchy wielorazowe bambusowe lub wełniane.
Są jeszcze tradycyjne pieluchy tetrowe, których obecnie obserwuje się wielki powrót. Pieluchy wielorazowe tetrowe wcale nie muszą być nudne i bezbarwne, co widać np. w asortymencie sklepu BabyBoom – https://babyboom.net.pl/category/karmienie-dziecko-pieluszki-wielorazowe. Możesz zdecydować się na zakup tetry w różnych wzorach i kolorach, a także w wielu wielkościach, które mogą służyć także jako lekkie kocyki czy prześcieradełka.
Wkłady do pieluszek wielorazowych – rodzaje
Wielorazowe pieluchy dla dzieci, a właściwie wkłady do nich dzieli się ze względu na materiał, z którego zostały wykonane i chłonność. Najczęściej spotyka się wkłady z mikrofibry i bambusa. Wkłady umieszcza się w kieszonce z przodu lub z tyłu pieluszki, w zależności od modelu. Najistotniejszą cechą jest oczywiście chłonność i na to powinno się zwrócić największą uwagę.
Wkłady do pieluch dzielimy ze względu na materiał, czyli np.:
- wkłady bambusowe – niezwykle chłonny i miękki materiał;
- wkłady bawełniane – jak np. flanela, ręczniki muślinowe, tetra, które są uniwersalne i tanie;
- wkłady z mikrofibry – dają uczucie suchości, u niektórych dzieci możliwe jest jednak podrażnienie, dlatego producenci często pokrywają mikrofibrę polarem, aby zminimalizować to ryzyko;
- wkłady konopne i lenowe – bardzo chłonne, cienkie i bardzo naturalne.
Podział ze względu na kształt, rozmiar i sposób składania:
- tetra o wymiarach 60 × 60, wkład składamy na pół, a później na 3;
- prefoldy, czyli wkłady z przeszyciami, które ułatwiają składanie, zazwyczaj mają od 2 do 8 warstw;
- formowanki o kształcie otulacza;
- gotowe wkłady z napkami do pieluszek typu SIO, do których wkład mocuje się dodatkowo, w przeciwieństwie do pieluch typu AIO;
- długie wkłady, aż do 72 cm długości, składa się je na pół.
Jak prać pieluchy wielorazowe?
Pieluchy wielorazowe są często wybierane przez mamy ze względu na oszczędność pieniędzy oraz ekologiczne podejście. Czy należy je prać po każdym użyciu? Nie, wystarczy to robić co 1-3 dni, natomiast wkład po każdym użyciu. Ustaw na pralce 60°C, nie zapomnij o użyciu środka odkażającego lub delikatnego detergentu.
Pielucha wielorazowa zachowa swoją świeżość i nienaganny wygląd, jeśli będziesz o nią odpowiednio dbać. Postaw na coś hipoalergicznego jak np. te z firmy Biały Jeleń lub Domol Sensitive. Zrezygnuj z płynów zmiękczających czy innych środków jak orzechy piorące lub proszki do kolorowego prania.
Mamy nadzieję, że teraz już dokładnie wiesz, na jakie wkłady do pieluszek zwrócić uwagę, co warto kupić i w jaki sposób o nie zadbać. Pieluchy wielorazowe to ponadczasowe rozwiązanie, które stosowały nasze mamy, babcie i prababcie. Nie wychodzą z mody. Zdecydowanie są lepsze dla naszego środowiska niż te jednorazowe, a dodatkowo pozwolą ci na zaoszczędzenie nawet sporej ilości gotówki. Dlaczego by więc z nich nie skorzystać?