Na co zwrócić uwagę, wybierając fotelik samochodowy dla dziecka?

0
1237

Fotelik samochodowy to niezbędny element wyposażenia każdego pojazdu, w którym ma być przewożony mały pasażer. Oznacz to zakup na długie lata, ponieważ dziecko przez wiele lat będzie wymagało odpowiedniego siedziska, a po nim mogą je odziedziczyć młodsi bracia lub siostry. Dlatego od samego początku warto postawić na najwyższą jakość. Na co jednak zwrócić uwagę oprócz tego?

Przede wszystkim rozmiar

Najważniejsza cecha fotelika dla dziecka to jego rozmiar. Powinien on dobrze odpowiadać zarówno wielkości dziecka, jak i jego wadze. Cechy te mają podstawowe znaczenie, jeśli chodzi zarówno o bezpieczeństwo, jak i wygodę dziecka.

Dobrze dopasowany fotelik jest w stanie osłonić dziecko przed większością urazów, jakie mogłyby nastąpić w wyniku wypadku. Zabezpiecza je dzięki specjalnym szelkom, które nie tylko uniemożliwiają maluchowi opuszczenie fotelika, ale przede wszystkim przytrzymują go w odpowiednim miejscu podczas gwałtownego hamowania czy nieszczęśliwego uderzenia o przeszkodę. Dzięki odpowiedniej budowie, dobranej do masy dziecka, fotelik jest w stanie wytrzymać nawet duże przeciążenia.

Jednocześnie dobrze dopasowany fotelik samochodowy to gwarancja komfortu malucha. Powinien jak najlepiej podpierać dziecko, a jednocześnie nie może go uwierać czy przeszkadzać mu w niewielkich aktywnościach, takich jak zabawa czy czytanie – oczywiście bez opuszczania siedziska.

Dopasowanie do samochodu

Pomimo iż foteliki samochodowe produkowane są z reguły w jak najbardziej uniwersalny sposób, warto zwrócić uwagę, czy dane siedzisko na pewno jest odpowiednie do konkretnego modelu auta. Czasami może się zdarzyć, zwłaszcza w przypadku nietypowych modeli, iż nie będą one do siebie dobrze dopasowane, co utrudni lub wręcz uniemożliwi prawidłowy montaż.

Jeśli nie masz absolutnej pewności względem konkretnego fotelika i swojego samochodu, możesz zawsze zapoznać się z informacjami producenta, które wyszczególniają, do jakich pojazdów dopasowane jest siedzisko.

Najwyższa jakość i homologacja

Bezpieczeństwo dziecka to kwestia priorytetowa, dlatego każdy fotelik samochodowy powinien być przygotowany z najwyższej jakości materiałów. Gwarancją jego bezpieczeństwa jest przejście odpowiednich testów zderzeniowych, które wskazują, jak odporny jest w czasie kolizji. Jednocześnie warto sprawdzić homologację tego niezbędnego akcesorium: jedynie foteliki z homologacją europejską, oznaczoną jako ECE, zostały wyprodukowane z materiałów i zgodnie z normami obowiązującymi w Unii Europejskiej. Dzięki temu gwarantują pełne bezpieczeństwo.

Odpowiednia jakość materiałów, takich jak miękka pianka wypełniająca siedzisko czy odporne na zabrudzenia materiały to kolejne zalety, które zapewnią dziecku przyjemniejszą jazdę. Pomogą także rodzicom w zachowaniu odpowiedniej higieny tego miejsca.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here