Atopowe zapalenie skóry jest chorobą o podłożu alergicznym, która najczęściej rozpoznaje się już we wczesnym dzieciństwie. Schorzenie ma postać przewlekłą i charakteryzuje się nadmiernie suchą, wrażliwą oraz skłonną do podrażnień skórą. Konieczne jest stosowanie odpowiednich kosmetyków i środków do prania, a także właściwa pielęgnacja, aby zapobiec nieprzyjemnym objawom.
Atopowe zapalenie skóry – co sprzyja zachorowaniu?
Nie wiadomo, jakie są dokładne przyczyny występowania atopowego zapalenia skóry. Istnieją jednak czynniki, które zwiększają prawdopodobieństwo zachorowania, a zalicza się do nich:
-
wiek matki – kobiety, które w późnym wieku decydują się na macierzyństwo, często rodzą dzieci ze skórą atopową,
-
czynniki genetyczne – skłonność do AZS jest przenoszona z pokolenia na pokolenie. Najsilniejsze geny powodujące alergię pochodzą od matki. Największe ryzyko zachorowania jest wtedy, gdy zarówno matka, jak i ojciec są alergikami. Alergię dziecko może odziedziczyć także po dziadkach,
-
czynniki środowiskowe – na AZS najczęściej chorują dzieci mieszkające na terenach silnie zanieczyszczonych, np. przy autostradach, fabrykach czy w centrach wielkich miast. Na rozwój choroby mają wpływ także błędy żywieniowe, a zwłaszcza spożywanie nadmiernych ilości pasteryzowanego nabiału, tłuszczów pochodzenia zwierzęcego i cukrów prostych. AZS rozwija się również u obciążonych genetycznie niemowląt, które we wczesnym dzieciństwie mają nieustanny kontakt z alergenami,
-
płeć – AZS częściej występuje u kobiet,
-
klimat – wysoka temperatura powierza powoduje nadmierne wydzielanie potu, co nasila objawy AZS.
Przedszkolne przygody, czyli jak poprawić odporność dziecka
Nie ma skutecznych leków na atopowe zapalenie skóry, dlatego leczenia polega głównie na łagodzeniu uciążliwych objawów. Przede wszystkim konieczne jest usunięcie z otoczenia dziecka czynnika powodującego alergię. W przypadku, gdy nie jest to możliwe, można stosować leki zmniejszające reakcję alergiczną. Skóra atopowa wymaga odpowiedniej pielęgnacji, dzięki której można zmniejszyć częstotliwość emisji AZS. Najlepiej sprawdzają się emolienty, które nawilżają skórę i przywracają jej barierę ochronną.