Żywienie maluszka na etapie 1000 pierwszych dni – od poczęcia do około 3 roku życia – ma kluczowe znaczenie dla jego zdrowia teraz i w przyszłości. Dowiedz się, dlaczego odpowiednia żywność jest tak ważna w pierwszych latach życia.

Żywienie w ciąży

Już w czasie ciąży mama ma wpływ na preferencje żywieniowe dziecka. Twoje nawyki w czasie 9. miesięcy programują zdrowie i metabolizm maluszka. W drugim trymestrze ciąży płód zaczyna połykać wody płodowe, do których przenikają smaki produktów spożywanych przez mamę. Te doświadczenia przyzwyczajają malucha do pewnych smaków, jeszcze przed narodzinami. Dlatego twoja dieta, gdy jesteś w ciąży, powinna być zbilansowana, opierać się na warzywach i owocach. Unikaj przetworzonych produktów, słodyczy i słodkich napojów. Twój jadłospis powinien dostarczać wszystkich niezbędnych składników odżywczych, które będziesz czerpać z różnych grup produktów spożywczych.  

Dieta matki karmiącej

To, jak odżywiasz się w trakcie laktacji, również kształtuje zdrowie dziecka. Jeśli karmisz piersią, twoje zapotrzebowanie energetyczne rośnie o 500 kcal w ciągu dnia. Równie ważna jak wartość energetyczna jadłospisu jest także jego wartość odżywcza. Podobnie jak w ciąży, w trakcie karmienia piersią, dbaj o zbilansowaną dietę i dostarczaj niezbędnych składników odżywczych, witamin i składników mineralnych – niektóre z nich przechodzą do mleka i decydują o jego składzie.

Rozszerzanie diety niemowlaka

To kolejny ważny etap, jeśli chodzi o żywienie niemowlaka, który ma wpływ na jego zdrowie, samopoczucie i preferencje żywieniowe. Wprowadzanie żywności uzupełniającej powinno odbywać się według schematu żywienia niemowląt ustalonego przez ekspertów. Zgodnie z zaleceniami, rozszerzanie diety należy rozpocząć nie wcześniej niż po 17. tygodniu i przed ukończeniem 26. tygodnia życia dziecka. Jako pierwsze do jadłospisu maluszka powinniśmy wprowadzać warzywa. W kolejnych krokach – owoce, produkty zbożowe, mięsko, rybki, jajka. Bardzo ważne jest również dbanie o ich jakość.

Żywność, którą podajemy najmłodszym powinna spełniać rygorystyczne normy, być bezpieczna i dopasowana do wieku. Organizm niemowlęcia jest szczególnie wrażliwy na nadmiar lub niedobór składników odżywczych. Dziecko bardzo intensywnie rośnie i się rozwija – ma wyjątkowe potrzeby żywieniowe. W pierwszych latach życia dojrzewa układ pokarmowy, programuje się metabolizm, rozwija mózg, kształtuje odporność i nawyki żywieniowe. To, jak żywisz dziecko, będzie miało realny wpływ na jego zdrowie i samopoczucie.

Wybierając posiłki dla niemowląt, warto kierować się wskazaniem wieku na opakowaniu, które informuje, czy produkt jest dostosowany po potrzeb niemowlęcia w danym wieku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here