Decydując się na zakup systemu podgrzewania wody do domu lub mieszkania musisz pamiętać o dwóch najważniejszych kwestiach by był wstanie zaspokoić potrzeby Twoje i Twojej rodziny na ciepłą wodę oraz by nie generował za dużych kosztów. Zależnie od źródła energii, pojemności czy rodzaju każdy system będzie miał swoje wady i zalety. Na co więc trzeba zwrócić uwagę podczas podejmowania decyzji?

W ofercie sklepów proponujących produkty do budowy i remontów jest coraz szerszy asortyment różnych typów podgrzewaczy wody. Producenci coraz częściej zwracają uwagę nie tylko na takie aspekty jak oszczędność energii lecz również ochrona środowiska.

Zastosowanie alternatywnych źródeł energii

Coraz częściej decydujemy się na zastosowanie odnawialnych źródeł energii, choć koszt montażu odpowiednich systemów do ich pobierania i przekształcania jest nadal dość wysoki. Bardzo szybko jednak zostanie on zrekompensowany w niższych rachunkach za gaz lub prąd. Również ich oferta jest coraz szersza.

Pompy cieplne – ich działanie jest oparte na wykorzystaniu ciepła z otoczenia, które jest następnie przekazywane do instalacji, ogrzewającej pomieszczenia oraz wodę. Stosując ten system uzyskujesz wodę o temperaturze 50-55 C.

Kolektory słoneczne – to doskonały sposób na podgrzewanie wody używkowej w domach, domkach letniskowych, basenach oraz innych obiektach, mogą również wspierać centralne ogrzewanie. Wykorzystują energię słoneczną do wytwarzania ciepła, które następnie jest użyte do podgrzewania wody.

Systemy fotowoltaiczne – tak jak kolektory solarne wykorzystują promieniowanie słoneczne, które przekształcają w energię elektryczną, zaś ono służy następnie np. do podgrzania wody.

Przepływowe podgrzewacze wody

Przepływowy podgrzewacz wody jest uruchamiany w momencie odkręcenia kurka, w tym momencie woda zaczyna być podgrzewana. Dlatego zawsze na początku trzeba chwilkę odczekać by zleciała zimna znajdująca się w instalacji. Urządzenie będzie działać tak długo aż nie zakręcisz kranu. W rurach pozostaje resztka ciepłej niezużytej wody, która z czasem stygnie i nie zostanie już podgrzana. Tym więcej jej zostaje im bardziej jest oddalone miejsce poboru od podgrzewacza.

Istnieją dwa rodzaje podgrzewaczy przepływowych:

jednopunktowy – ogrzewają wodę tylko przy jednym kranie, w pobliżu którego są zazwyczaj zainstalowane, są zasilane jednofazowo a ich moc waha się od 3 do 6 kW

wielopunktowy – możesz do niego podłączyć kilka punktów poboru wody, powinien być usytuowane centralnie, tzn. w taki sposób by odległość między urządzeniem a kranami była jak najmniejsza, by zminimalizować długość przewodów w których może zalegać woda. Są zasilane trójfazowo a ich moc osiąga moc 24 kW.

Pojemnościowe podgrzewacze wody

To powszechnie znane i używane urządzenie czyli bojler. Jego mechanizm działania jest prosty – posiada duży zbiornik, w którym jest magazynowana podgrzana, ciepła woda. By nie dochodziło do jej wystudzenia jest zabezpieczony izolacją cieplną, czyli kilkucentymetrową warstwa pianki poliuretanowej, polistyrenowej lub wełny mineralnej. Zamontowaną ma również grzałkę sterowaną termostatem który kontroluje temperaturę wody. Zbiorniki mogą mieć pojemność od 5 do 20 litrów w podgrzewaczach bezciśnieniowych, zaś podgrzewacze ciśnieniowe mogą mieć nawet do 1000 l objętości.

Zaletą bojlerów jest duża ilość ciepłej wody gotowej do użytku oraz możliwość podłączenia wielu źródeł poboru bez strat energii przy dłuższych instalacjach.

Wybór podgrzewacza oraz źródła energii potrzebnej do jego zasilania będzie więc przede wszystkim zależny od Twoich potrzeb i ilości używanej na co dzień wody.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here