Szacuje się, że drewno znajduje współcześnie już ponad 30 tysięcy zastosowań. Liczba ta robi wrażenie, ale z drugiej strony nie powinna zaskakiwać. Wystarczy rozejrzeć się dookoła. Dla przykładu, wiele wyrobów stolarskich powstaje z brzozy, przy czym najwyższej jakości meble wytwarzane są przeważnie z dębu. Łóżka dla dzieci produkuje się najczęściej z wykazującego właściwości elektrostatyczne drewna sosnowego. To ostatnie, obok świerku, jest też często wykorzystywane w budownictwie. Buk z kolei, jest chętnie stosowany przez producentów zabawek czy mebli kuchennych.

Choć drewno jest materiałem o wszechstronnym zastosowaniu, mało kto wie, w jaki właściwie sposób jest pozyskiwane i jak przebiegają poszczególne etapy jego obróbki. Tymczasem droga, jaką pokonuje drzewo zanim stanie się sosnowym łóżkiem czy bukową szafą jest naprawdę ciekawa. Poniżej przedstawiamy w skrócie jej najistotniejsze etapy.

Rola Lasów Państwowych

W Polsce, za pozyskiwanie pożądanej ilości i jakości drewna, które jest następnie wykorzystywane do produkcji m.in. łóżek i innych mebli, odpowiedzialne są nadleśnictwa Lasów Państwowych. Fakt, że wycinka drzew jest prowadzona pod ich nadzorem sprawia, że producenci i odbiorcy ich wyrobów mogą być pewni, że surowiec pochodzi z legalnego źródła i jest pozyskiwany w sposób nieszkodzący przyrodzie. Co oczywiste, leśnicy są też zarazem odpowiedzialni za odnawianie drzewostanów i zalesianie nieużytków. Mówiąc w uproszczeniu, ich rolą jest więc umiejętne gospodarowanie zasobami i dbanie o to, by las mógł dobrze pełnić swoje funkcje.

Drewno w tartaku

Pozyskane drewno przewozi się do tartaków, które są podstawowym źródłem surowca dla producentów drewnianych łóżek, mebli i innych wyrobów stolarskich. Tam poddawane jest wstępnej obróbce: usuwa się z niego korę i dzieli je na tarcicę – czyli przede wszystkim różnej grubości deski oraz belki. W tartaku drewno jest również wstępnie zabezpieczane przed szkodliwym działaniem grzybów i owadów. Szczegóły przeprowadzanych w tym zakresie zabiegów często zależą od gatunku drewna. Przykładowo, drewno bukowe konserwuje się poprzez wystawienie go na działanie pary wodnej, co ma zapobiec jego pękaniu; przy okazji nadaje mu to charakterystycznej, ciepłej barwy.

Sezonowanie i suszenie drewna

Obrobione i zabezpieczone drewno jest sezonowane (w zależności od gatunku drewna, przez kilka-kilkanaście miesięcy), a następnie ewentualnie dosuszane w suszarni, której działanie wykorzystuje szybki przepływ podgrzanego powietrza. Ponieważ drewno przesuszone może pęcznieć, a zbyt wilgotne jest trudne do obróbki, najlepiej sprawdzają się w tym kontekście suszarnie sterowane komputerowo. Tylko takie pozwalają bowiem uzyskać idealną wilgotność drewna, która zapewnia prawidłowy przebieg procesu produkcji drewnianych łóżek i mebli.

Obróbka w stolarni – drewno staje się łóżkiem

W praktyce, pełnowartościowym materiałem stolarskim jest dopiero tzw. klejonka drewniana. To właśnie z niej, a nie z szerokich i jednolitych desek powstają boki łóżek, drzwi szaf czy inne szerokie elementy mebli. Większe deski nie sprawdzają się w takich zastosowaniach, gdyż wraz z upływem czasu wykrzywiają się do środka. Dlatego w stolarniach drewno jest jeszcze „przekształcane” we wspomnianą klejonkę drewnianą, czyli kilka sklejonych ze sobą cieńszych desek. Taki materiał poddawany jest oczywiście dodatkowo cięciu, heblowaniu, szlifowaniu, toczeniu i lakierowaniu. Dopiero wówczas może zostać wykorzystany do produkcji np. bukowych mebli kuchennych czy sosnowego łóżka dla dziecka, które trafi ostatecznie do jednego ze sklepów, np. www.interbeds.pl.

Artykuł sponsorowany.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here