jak budowac pewnosc siebie u dziecka

Nieśmiałe dziecko to takie, któremu brakuje pewności siebie. Jej poczucie buduje się u dziecka od najmłodszych lat i to jakie ono będzie, uzależnione jest przede wszystkim od rodziców. Dziecko, które jest nieśmiałe, nie umie radzić sobie z porażkami i nie jest ciekawe nowych wyzwań, a  jego samoocena jest niska. Wynikać może ona ze sposobu, w jaki rodzice traktują malucha oraz komunikatów wypowiadanych na temat dziecka. Zobacz jak zbudować u dziecka pewność siebie i sprawić, by nie było nieśmiałe, wstydliwe i strachliwe.

Nie szufladkuj swojego dziecka

Zdarzyło ci się, kiedy powiedzieć Zosia zawsze jest taka nieśmiała lub z Jaśka to taki mały wstydniś – to są właśnie zdania, które przyklejają łatki. Maluch słysząc takie zdania odbiera je negatywnie i traktuje jako krytykę. Wzmacnia to w nim poczucie nieśmiałości i wycofania. Dlatego dbaj o to, aby nie mówić przy dziecku, że jest nieśmiałe czy wstydliwe. Reaguj też, jeśli inni tak o nim mówią. Dobrym pomysłem jest przekształcenie takiego komunikatu w coś pozytywnego, np. zwrócenie uwagi, że Zosia woli wysłuchać, co inni mają do powiedzenia, zanim sama wypowie swoje zdanie.

Ostrożnie z krytyką i  pochwałami

Pewność siebie u dziecka buduje również to, jak rodzic podchodzi do krytyki i pochwał. Warto przeanalizować swoje zachowanie pod tym względem i zastanowić się, czy przesyłane do dziecka komunikaty nie odbierają mu pewności siebie. Do takich wypowiedzi można zaliczyć zdania takie jak: dlaczego czwórka, a nie piątka? A Zosia, jaką dostał ocenę? Idt. Nie jest to krytykowanie dziecka wprost, ale podkopywanie jego dokonań i próba pokazania, że mógł zrobić więcej i lepiej. Jeśli chce się pokonać nieśmiałość u dziecka, należy je natomiast dobrze i szczerze chwalić. W tym celu trzeba doceniać to, co dziecko osiągnęło, jakie trudności pokonało i ile wysiłku włożył w dane działanie. Mądre pochwały to nie typu jak pięknie pokolorowałeś rysunek, ale te typu widzę, że bardzo się stałeś, aby nie wyjeżdżać za linie w sobie kolorowance.

jak radzic sobie z niesmialym dzieckiem

Akceptuj i podchodź ze zrozumieniem

Traktuj swoje dziecko jak indywidualną istotę, która ma prawo do własnych potrzeb i emocji. Może ono być zdenerwowane czy onieśmielone. Wypominanie mu tego, czy mówienie, że przesadza – sprawi, że maluch poczuje, że jego uczucia nie są ważne. Przez to nie będzie się czuł bezpieczny.

Staraj się więc podchodzić do dziecka ze zrozumieniem, wyjaśnij mu, że czasem zdenerwowanie czy onieśmielenie to normalna sytuacja, każdy boi się nowych rzeczy i to nie jest nic złego. Zamiast przekonywać go na siłę, że nie ma się czego bać, sama daje mu dobry przykład na co dzień. Bądź przyjazna dla nowych ludzi, nie bój się prosić o pomoc, mów innym kompletny, dzięki za okazane zainteresowanie. Takie zachowania nauczą dziecko jak być pewnym siebie.

jak wzmocnic pewnosc siebie u dziecka

Nie stawiaj za wysoko poprzeczki

Jeśli chcesz, aby twoje dziecko było pewne siebie, musisz zadbać o odpowiednie ustawienie porzeczki. To od rodziców zależy czy maluch będzie mógł sprawdzać się w nowych sytuacjach. Niezmiernie ważne jest stawianie dziecku wyzwań. Trzeba jednak przy tym zadbać, aby nie były one za niskie i za wysokie. Pamiętaj, że wyzwania muszą być realne, a ich dokonanie powinno dawać  dziecku satysfakcję.

Ucz na błędach

Dzieciom czasem bardzo trudno jest pogodzić się ze swoimi błędami. Jednak umiejętność ich akceptacji oraz wyciągnięcia z nich wniosków jest jednym z podstawowych elementów budowanie pewności siebie u dziecka. Musisz nauczyć je, że błąd nie jest powodem do przygnębienia czy obniżenia samooceny, ale okazją do nauki. Istotne znaczenie ma tu fakt, jak sami rodzice podchodzą do błędów (swoich i dziecka) – zbytni perfekcjonizm i surowa ocena najmniejszych przewinień sprawia, że u dziecka rodzi się lęk, który paraliżuje go przed podejmowaniem jakichkolwiek działań.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here