Wraz z pójściem dziecka do szkoły w jego pokoju powinny zajść istotne zmiany. Przestrzeń, która do tej pory była tylko tą do zabawy, musi stać się również tą do nauki. Wydzielenie miejsca do nauki dla dziecka, wiąże się również z wyposażeniem tej strefy w odpowiednie sprzęty. Tym podstawowym jest biurko, przy którym dziecko będzie się uczyć i odrabiać lekcje. Wybierając biurko dla pierwszoklasisty, trzeba jednak zwrócić uwagę na określone parametry. Zobacz jakie.

Wymiary biurka dla pierwszoklasisty

Podczas wyboru biurka dla dziecka największą uwagę należy zwrócić na wymiary mebla. Powinny być one dopasowane do wzrostu malucha. Przeciętny wzrost pierwszoklasisty to od 115 do 125 cm.

Jak wybrać biurko dla dziecka o takim wzroście? Powinno mieć ono ok. 55 cm wysokości i być głębokie na 55 cm. Polecana przez specjalistów szerokość to 60-75cm. Jeżeli twoje dziecko jest trochę niższe lub wyższe wymiary biurka dla pierwszoklasisty, musisz dobrać indywidualnie. Ważne jest, aby rozmiar biura dla dziecka pozwał mu na zachowanie odpowiedniej postawy, czyli prostych pleców, swobodnie podpartych rąk na blacie i trzymanie nóg na podłodze. Kąt między ramieniem a przedramieniem oraz podłudziem a łydką muszą być proste. Pozwoli to na komfortową pracę przy biurku oraz nie będzie męczyć kręgosłupa.

Jakie biurko wybrać dla pierwszoklasisty?

Ze względu na to, że dzieci szybko rosną, najlepszym rozwiązaniem jest zainwestowanie w biurko regulowane. Pozwoli to na dopasowanie w przyszłości mebla do wzrostu dziecka, bez konieczności kupowania nowego biurka. Oprócz wymiarów biurka dla pierwszoklasisty optymalnie jest też zastanowić się nad modelem mebla. Eksperci polecają te z obszernym blatem, szafkami i szufladami. Pozwoli to zmieścić wszystkie zeszyty i książki, a także przybory szkolne.

jak wybrac biurko dla pierwszoklasisty

Do biurka należy także dokupić krzesło obrotowe dla dziecka. Siedzisko powinno być regulowanie, żeby mogło „rosnąć” wraz z dzieckiem, i wyposażone w podłokietniki, które pozwolą utrzymać prawidłową postawę. Wysokość krzesła powinna być ustawiona tak, aby dziecko mogło swobodnie trzymać nogi na podłodze, jeśli nie jest to możliwe, warto rozważyć zakup podnóżka.

Biurko dla pierwszoklasisty – materiał wykonania

Istotną kwestią jest również materiał wykonania biurka dla pierwszoklasisty. Najlepiej jest zakupić mebel z odpornych a ścieranie i zarysowania płyt MDF. Dodatkowo biurko można pokryć folią termoelastyczną. Dzięki temu dziecko będzie mogło swobodnie rysować czy malować, bez niszczenia blatu. Dla ucznia pierwszej klasy dobrze jest też wybierać meble o zaokrąglonych krawędziach oraz z systemem cichego domykania szuflad – zwiększy to bezpieczeństwo.

jakie wymiary biurka dla dziecka

Lampka na biurko pierwszoklasisty

Sam zakup biurka to jednak nie wszystko, należy dobrać do niego niezbędne wyposażenie. Na pierwszym miejscu stoi lampka na biurko. Powinna ona być ustawiona po lewej stronie dla dziecka piszącego prawą ręką i odwrotnie w przypadku malucha leworęcznego. Warto również zadbać o to, aby biuro pierwszoklasisty ustawić jak najbliżej okna oraz sprawdzić, czy pracujące przy nim dziecko nie będzie sobie go zasłaniać. Dzięki temu zapewnia się swobodny dostęp do światła słonecznego. Przydatnym akcesorium są też różnego rodzaju organizery na biurko, pozwolą one uporządkować dziecku przestrzeń potrzebną do nauki. Dobrym pomysłem jest również powieszenie nad biurkiem tablicy korkowej lub pomalowanie kawałka ściany farbą tablicową.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here