Ciążą i poród znacząco zmieniają ciało kobiety. Rozstępy, żylaki, cellulit, zwiększona waga – to tylko część problemów, z którymi muszą zmagać się młode mamy. Jeden z większych problemów stanowią zbędne kilogramy. Ich pozbycie się nie jest zadaniem prostym i łatwym, szczególnie jeżeli ćwiczenia i dietę trzeba łączyć z opieką nad noworodkiem. Dbanie o własną figurę wiele młodych mam odkłada więc na później lub stawia na ostatnim miejscu. Tymczasem specjaliści przekonują, że aby odzyskać figurę po ciąży, działania trzeba podjąć jak najszybciej. Zobacz jak wrócić do figury sprzed ciąży.

Kontroluj wagę w ciąży

O tym, jak pozbyć się dodatkowych kilogramów po ciąży, warto zacząć myśleć… już w ciąży. Dobrze jest w jej trakcie dbać o wagę oraz pamiętać o aktywności fizycznej. Kontrola wagi w ciąży powinna odbywać się w porozumieniu z lekarzem i zgodnie z jego wskazówkami. Dla własnego dobra dobrze jednak zrezygnować ze słodyczy czy kalorycznych, a mało odżywczych posiłków.

Jak wrócić do figury sprzed ciąży?

Kobietom w ciąży przybywa średnio 15 kg. W tej wadze zawiera się m.in. waga dziecka, łożyska, wód płodowych czy zapas tłuszczu potrzebny do laktacji. Większości tych rzeczy kobieta pozywa się w chwili przyjścia dziecka na świat. Specjaliści podpowiadają, że jest to też najlepszy czas, w którym można rozpocząć zrzucanie wagi po porodzie. Pierwsze pół roku będzie względnie łatwe, ponieważ organizm sam będzie zrzucał zbędne kilogramy, dopiero po tym czasie można przejść na dietę oraz rozpocząć intensywne ćwiczenia fizyczne. Warto również pamiętać, że w chudnięciu po ciąży pomaga także kamienie piersią.

Dieta po ciąży

Kobiety, które chcą odzyskać figurę po ciąży, przede wszystkim powinny zachować odpowiednią dietę. Pod pojęciem diety po porodzie nie kryją się jednak żadne głodówki czy diety cud znalezione w Internecie. Na początku odchudzania po ciąży zalecane jest zrezygnowanie ze słodyczy, napojów gazowanych i produktów zawierających tłuszcze. Z posiłków warto też wyeliminować ziemniaki i jasne pieczywo.

dieta po ciazy k

Zamiast tego dieta młodych mam powinna być bogata w owoce, warzywa, nabiał i chude mięso. Spożywane posiłki powinny dostarczać do organizmu białka, wapnia, żelaza oraz witamin. Należy też pamiętać, aby posiłki spożywać regularnie, a przerwa pomiędzy wynosiła co najmniej 3 godziny (pozwoli to przyspieszyć przemianę materii).

Ćwiczenia po urodzeniu dziecko

Odpowiednią dietę warto połączyć z aktywnością fizyczną. Ćwiczenia po porodzie nie powinny jednak być bardzo intensywne i obciążające. W pierwszych miesiącach za aktywność można przyjąć spacery z maluchem. W kolejnych miesiącach można dodać przejażdżki rowerowe, basen czy ćwiczenia wzmacniające ciało, np. jogę. Pamiętaj, że pierwsze (mało forsujące) ćwiczenia możesz zacząć już 2 tygodnie od porodu, a te intensywne od 4 do 8 tygodni po urodzeniu dziecka.

Zadbaj o siebie – tryb życia po ciąży

W zrzuceniu kilogramów po porodzie pomaga też zdrowy tryb życia. Młode mamy powinny zatroszczyć się to, aby się wysypiać oraz wygospodarować chwilę czasu na relaks i odpoczynek.

cwiczenia po ciazy

Jak wrócić  do figury sprzed ciąży? Dobre rady

Powrót do figury sprzed ciąży może być trudnym zadaniem, szczególnie że zachowanie diety i zdrowego trybu życia oraz regularne ćwiczenie nie jest łatwe, kiedy pod opieką ma się małego człowieka. W tym wypadku warto zaplanować sobie zrzucenie zbędnych kilogramów oraz do odchudzania po ciąży podejść kreatywnie. Ćwiczenia można wykonywać partiami, np. w kilkuminutowych seriach. Warto też aktywności dostosować do okoliczności i wykonywanych aktualnie czynności, np. spacer z dzieckiem to doskonały czas na marszobieg, a kamienie na ćwiczenie nóg. Warto także pamiętać, że młode mamy nie wszystko muszą robić same. O pomoc i odciążenie w obowiązkach przy niemowlaku warto poprosić najbliższych i przyjaciół. Pozwoli to na wygospodarowaniu chwili dla siebie, które możesz przeznaczyć na relaks lub ćwiczenia.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here