Problemy z zasypianiem są jednymi z tych najczęstszych, z którymi muszą zmierzyć się rodzice. Usypianie dziecka, które nie chce zasnąć to prawdziwa udręka i próba cierpliwości. W takich sytuacjach rodzice zadają sobie pytanie, skąd wynika problem i jak mu zaradzić. Zanim jednak przejdzie się do wymyślania skomplikowanych teorii, warto uświadomić sobie, że problemy ze snem u dziecka to zupełnie normalne zjawisko. Jest ono pewnym etapem dorastania i bardzo często występuje w okolicach 2 roku życia. Nie oznacza to jednak, że trudności z zasypianiem nie może mieć maluch starszy lub młodszy. Zobacz, jak radzić sobie z tym, że dziecko nie chce spać.
Problemy ze snem u dziecka – skąd się biorą?
Problemy ze snem u dziecka mogą mieć mnóstwo przyczyn. Na każde z nich rodzice mają wpływ i mogą reagować, ucząc malucha szybkiego i spokojnego zasypiania. Najczęściej to, co rodzicom wydaje się problemem, jest tylko kwestią tego, że maluch jest wyspany i nie potrzebuje więcej snu.
Problemy ze snem u malucha mogą wynikać z tego, że: nie odróżnia on dnia od nocy (tę przyczynę najczęściej obserwuje się u niemowląt), do snu układany jest zbyt wcześnie, nie jest zmęczony, prowadzi nieregularny tryb życia, boi się samodzielnego zasypiania, nie ma odpowiedniego miejsca do zasypiania czy jest głodne.
Zanim więc wdroży się jakiekolwiek rozwiązania, warto zastanowić się, jaka może być przyczyna tego, że dziecko trudno zasypia. Dopiero po ustaleniu przyczyny można zastanawiać się nad rozwiązaniem problemu.
Problemy z zasypianiem u dziecka – sposoby na rozwiązanie problemu
Aby nauczyć dziecko szybko i spokojnie zasypiać, konieczne jest przygotowanie dla niego odpowiedniego miejsca do snu. Dziecku musi mieć wygodne łóżeczko, dopasowane do jego wzrostu oraz komfortowy materac (nie za miękki i nie za twardy). Miejsce do spania dla dziecka należy też wyposażyć w płaską poduszkę. Łóżeczko czy łóżko nie powinno stać koło kaloryfera, czy naprzeciwko okna, przez które rano wpadają intensywne promienie słoneczne. W sypialni malucha powinna też panować odpowiednia temperatura powietrza, optymalna to 20-22 stopnie. Sypialnie warto też przewietrzyć przed snem. Odpowiednie przygotowanie miejsca do spania może pomóc dziecku w zasypianiu.
Jeżeli dziecko nadal będzie miało duże problemy z zasypianiem wieczorem, warto zastanowić się, czy nie przeorganizować jego rozkładu dnia. W przypadku gdy maluch nadal korzysta z popołudniowych drzemek, warto je skrócić, lub całkowicie wyeliminować, natomiast u starszych dzieci dobrze jest przeanalizować czy w ciągu dnia ma ono szanse na wyładowanie energii i zmęczenie się.
Jak usypiać dziecko?
Ważnym aspektem w problemach ze snem u dziecka jest to, jak podchodzi się, do usypiania malucha. Od początku warto stworzy własne rytuały, które pomogą w tej czynności. Należy też zadbać, aby dziecko kłaść o jednakowej godzinie każdego dnia i o danej godzinie budzić. Podobnie wygląda sprawa z pozostałymi czynnościami wykonywanymi przed zaśnięciem: kolacją, kapaniem czy bajka na dobranoc. Wtedy organizm jest wyregulowany. Przy przygotowywaniu dziecka do snu trzeba też zadbać o powolne przejście na tryb nocny. Dziecko warto wyciszyć i uspokoić. Sprawdzonymi sposobami są kąpiele w pachnącej pianie, rozmowa o tym, co wydarzyło się przez cały dzień czy wspólne czytanie. Absolutnie nie wolno na dziecko krzyczeć czy je pospieszać, a także chwilę przed zaśnięciem zaczynać z nim zabawy – sprawi to, że maluch będzie pobudzony i niechętnie będzie chciał zasnąć.
Ile powinno spać dziecko?
Wielu rodziców uważa, że ich dzieci mają problemy ze snem, nie sprawdzając wcześniej, czy faktycznie tak jest. Trzeba pamiętać, że im dziecko jest starsze, tym mniej snu potrzebuj. Dwu latek powinien spać ok. 11 godzin, 6-cio latek 10 godzin, zaś 10-cio latek od 8 do 9 godzin. Drobne odstępstwa od tej normy nie są problemami ze snem. Martwić się należy, kiedy maluch śpi tylko 6 czy 7 godzin, wtedy koniecznie trzeba popracować nad zasypianiem i długością snu.