mieszkanie bezpieczne dla dziecka

Obecność w domu dziecka wymaga odpowiedniego przygotowania wnętrz i zadbania o to, aby maluch był w nich bezpieczny. Mieszkanie bezpieczne dla dziecka to takie, w którym może swobodnie się poruszać bez niebezpieczeństwa, że nabije sobie guza o kant stołu czy przewróci na siebie regal z książkami. O przystosowanie domu do potrzeb malucha warto zatroszczyć się jak najwcześniej. Dobrze jest to robić, zanim zacznie on raczkować i z ciekawością odkrywać domowe przestrzenie. Zobacz jak zabezpieczyć mieszkanie przed dzieckiem.

Małe dzieci są niezwykle ciekawe otaczającego je świata. Wszystko chciałbym dotknąć i sprawdzić na własnej skórze. Nauka przez doświadczenie jest niezwykle cenna, jednak nie zawsze bezpieczna dla dziecka. Szczególnie niebezpieczna może być wtedy, jeśli mieszkanie nie jest przystosowane do potrzeb małego człowieka.

Kontakty elektryczne

Pierwszą rzeczą, jaką trzeba zabezpieczyć przed dzieckiem w domu, są kontakty elektryczne. Małe palce brzdąca do elementów instalacji elektrycznej wędrują chętnie i często. Najlepiej więc ukryć je za szafkami lub zadbać o dodatkowe zabezpieczenia. W mieszkaniu, gdzie przebywa dziecko, można zastosować zaślepki na kontakty elektryczne lub gniazda z uchylną osłoną. Takie zabezpieczenia instalacji elektrycznej przed dzieckiem powinno zastosować się w każdym kontakcie.

Okna i drzwi w mieszkaniu

Okna i drzwi mogą przytrzasnąć dziecku palce, dlatego też należy zadać o to, aby było odpowiednio zabezpieczone. Idealnym rozwiązaniem są tu listwy blokujące. Polecane jest też zastosowanie ograniczników, które zabezpieczą ścianę przed uderzeniem, kiedy dziecko zbyt mocno będzie zamykać drzwi.

mieszkanie zabepieczone przed dzieckiem

Meble w mieszkaniu

Mieszkanie bezpieczne dla dziecka to takie, w którym wszystkie meble są przymocowane na stałe do ścian. Dzięki temu nawet, jeśli maluch zechce wspiąć się na półkę czy regał, nie przewróci się razem z nią. Oprócz tego przed dzieckiem należy zabezpieczyć szuflady i drzwi szafek. W tym celu wyposaża się je w blokady zaciskowe lub naklejane. W szafkach z blokadami można przechowywać środki chemiczne czy inne niebezpieczne dla dzieci przedmioty i specyfiki. Blokady można zastosować również przy lodówce.

Stołu i krzesła, a także kanty mebli przed dzieckiem zabezpiecza się za pomocą specjalnych ochraniaczy. Są one wykonane z gumy lub gąbki. Chronią przed nabiciem sobie guza czy rozcięciem głowy.

Domowe dekoracje

W mieszkaniu zabezpieczonym przed dzieckiem należy również zadbać o odpowiednie rozmieszczenie domowych dekoracji. Te szklane i kruche powinny stać na najwyższych półkach, poza zasięgiem małych rączek. Dobrze jest też wyeliminować ze stołu obrusy czy inne serwety, które dziecko może łatwo ściągnąć.

Łazienka bezpieczna dla dziecka

Zabezpieczenie przed dzieckiem należy zastosować również w łazience. Sprawdzą się tu maty antypoślizgowe lub zwykły dywanik ułożony na płytką. Muszla powinna być wyposażona w specjalny haczyk, do otwierania i zamykania. Gniazdka zabezpieczone, a środki czystości zamknięte w szafce z blokadą. Dla większego bezpieczeństwa w drzwiach łazienkowych można zainstalować zamek otwierany od zewnątrz, dzięki temu maluch nie zatrzaśnie się w łazience.

jak zabezpieczyc mieszkanie przed dzieckiem

Mieszkanie przyjazne dziecku powinno być bezpieczne i pozwolić mu na swobodne poruszanie się po wnętrzach. Dziś takie zabezpieczenie mieszkania przed maluchem nie stanowi większego problemu, w sklepach dostępnych jest wiele akcesoriów, które mogą w tym pomóc i uczynić mieszkanie bezpieczne dla dziecka.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here