Długa podróż wakacyjna może być dla dziecka dość stresująca…Podpowiadamy jak przygotować dziecko na długą wakacyjną podróż, aby był to czas przyjemny zarówno dla malucha, jak i samych rodziców.

Podróż samochodem

Przygotowując się do długiej podróży autem wraz z dzieckiem, należy pamiętać o najważniejszym, czyli foteliku samochodowym. Potrzeby w podróży dziecka, w zależności od jego wieku są dość zróżnicowane. Niektóre maluchy lubią mieć obok siebie towarzystwo do rozmowy, inne zaś wolą oglądać w ciszy zmieniający się krajobraz za oknem. Jeśli twoje dziecko dość ciężko znosi wszelkie podróże, można puścić w samochodzie płytę z muzyką relaksacyjną, która wpływa na najmłodszych niezwykle kojąco. Warto także rozważyć podróż nocą, kiedy dziecko będzie spało. Niezwykle ważne są przerwy w trakcie wycieczki, aby dziecko mogło rozprostować nogi i odetchnąć świeżym powietrzem. Aby jazda z dzieckiem przebiegała spokojnie, należy podróż uatrakcyjnić. Liczenie krów lub czerwonych aut, nauka nowych piosenek, bądź też wierszyków, słuchanie bajek – to wszystko sprawi, że podróż autem minie dziecku przyjemnie i radośnie.

Podróż samolotem

Samolot to coraz częściej wykorzystywany środek transportu przez rodziny z dziećmi. Głównym powodem jest czas podróży, który trwa znacznie krócej, niż jakikolwiek inny sposób przemieszczania się po świecie. Podróż samolotem budzi niepokój wśród wielu osób dorosłych, a co dopiero małych dzieci. Dlatego też zanim wyjedziemy na wakacje, warto oswoić dziecko z samolotami. Wybierzcie się na lotnisko i poobserwujcie odlatujące samoloty. Taka wycieczka sprawi, że dziecko będzie kojarzyło te wielkie maszyny z pozytywnym przeżyciem. Aby twoja pociecha nie została niczym zaskoczona w dniu wylotu, omów dokładnie przebieg całej podróży. W zależności od wieku dziecka, możesz użyć do tego jego ulubionych pluszaków, lalek lub ludzików lego. Niczego nie ukrywaj – uprzedź także o możliwie występujących turbulencjach. Podczas lotu i najmniej przyjemnych jego momentach, czyli startu, turbulencji lub lądowania, staraj się odwrócić uwagę dziecka proponując zabawy, np. w łapki, skojarzenia czy na ostatnią literę. Doskonałym sposobem jest także uruchomienie na tablecie ulubionej bajki dziecka lub gry. Podróż samolotem to źródło wielkich emocji , staraj się być dobrej myśli, a twoje dziecko będzie traktowało to wyjątkowe wydarzenie jako kolejną ekscytującą przygodę!

Podróż autokarem

Autokar to najczęściej wybierany środek transportu podczas wycieczek szkolnych. Jeśli twoje dziecko jedzie w tym roku na kolonie lub obóz organizowany przez daną placówkę edukacyjną, warto odpowiednio przygotować malucha do długiej podróży z rówieśnikami. Przede wszystkim spakujcie razem torbę podręczną, w której powinny znaleźć się najpotrzebniejsze rzeczy – przekąski, woda, chusteczki. Aby dziecko nie nudziło się w trakcie drogi, wybierzcie kilka jego ulubionych zabawek. Warto także spakować poduszkę dla zwiększenia komfortu podróży. Jeśli obawiasz się sytuacji, że twoje dziecko poczuje się źle podczas wycieczki autokarem, poproś wychowawcę swojej pociechy o miejsce od strony przejścia by obserwowane, szybko mijające za oknem widoki nie spowodowały zawrotów głowy, a także z dala od osi kół, gdzie występują największe wstrząsy. Jeśli twoje dziecko cierpi na chorobę lokomocyjną koniecznie powiadom o tym opiekuna wyjazdu i spakuj do torby podręcznej torebki foliowe oraz (na wszelki wypadek) ubranie do przebrania się. Powiadom swoją pociechę, że w przypadku gdy autokar nie posiada toalety, swoje potrzeby będzie mogło załatwić wyłącznie podczas postoju. Zwróć także uwagę na bezpieczeństwo w podróży – wszelkie wygłupy, wstawanie z miejsca bez zezwolenia wychowawcy jest zabronione.

Źródło: Academy International – Szkoła dwujęzyczna

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here