Mleko modyfikowane to specjalny preparat, który ma na celu zastąpienie mleka kobiecego. Najlepiej, aby przez pierwsze pół roku życia dziecka mama karmiła go mlekiem własnym, ale niekiedy nie jest to możliwe. To właśnie wtedy wskazane jest stosowanie mleka modyfikowanego.

Skład mleka modyfikowanego dla dzieci jest wzorowany na naturalnym mleku matki. Najczęściej opiera się ono na mleku krowim albo kozim, gdy dziecko ma alergie na mleko krowie. Dzięki specjalnym zmianom w składzie mleka krowiego albo koziego, między innymi obniżeniu ilości tłuszczów zwierzęcych, białek, dodaniu laktozy, witamin i minerałów powstaje modyfikowane mleko dla niemowląt, które można podawać już od pierwszego dnia życia.

Karmienie piersią jest wskazane przez lekarzy, niemniej jednak zdarzają się sytuacje, gdy nie jest ono możliwe. Kiedy najczęściej podaje się mleko modyfikowane?

Brak pokarmu u matki lub jego niewystarczająca ilość

Jednym z najczęstszych powodów podawania mleka modyfikowanego u dziecka jest brak pokarmu u matki albo jego ilość nie jest wystarczająca dla dziecka. Może wynikać to z różnych przyczyn, ale brak laktacji najczęściej oznacza, że należy podawać mleko dla niemowląt dopasowane do wieku dziecka.

Choroby dziecka

Kolejny powód związany z koniecznością podawania mleka modyfikowanego dotyczy określonych chorób dziecka. Najczęściej jest to niezbędne wtedy, gdy dziecko ma rzadkie, wrodzone choroby, które nasilane są przez podawanie naturalnego mleka, na przykład galaktozemia czy niedobór laktazy.

Choroby matki

Mleko modyfikowane stosowane jest również wtedy, gdy matka ma określone choroby, które mogą zagrażać dziecku. Zalicza się do nich zakażenie wirusem HIV, wirusami powodującymi białaczkę lub chłoniaka (HTLV-1 i HTLV-2), czynną i nieleczoną gruźlicę.

Leki stosowane przez matkę

Oprócz tego modyfikowane mleko dla niemowląt jest rekomendowane wtedy, gdy matka przyjmuje lekarstwa, które mogą przedostawać się do jej pokarmu i mogą być szkodliwe dla dziecka.

Jak widać istnieje wiele przesłanek za stosowaniem mleka modyfikowanego, często jest ono niezbędne w diecie dziecka. Oczywiście natualny pokarm jest najodpowiedniejszy, ale warto pamiętać, że przy jego braku jest inne wyjście.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here