Każdy rodzic chce dla swojej pociechy jak najlepiej – to oczywiste. O przyszłym powodzeniu dziecka decyduje przede wszystkim intelekt, a co za tym idzie bardzo dobre wyniki w szkole i solidne wykształcenie. Dlatego tak ważne jest, aby już od najmłodszych lat dbać o rozwój umysłu dziecka. Większość rodziców nie zdaje sobie sprawy, że nie jest to wcale trudne i można robić to na różne sposoby. Jeśli chcesz wychować małego geniusza, poznaj nasze porady!

Czytanie książek już od pierwszych miesięcy życia

Częste czytanie książek pobudza wyobraźnię i kreatywność, a także zwiększa zasób słownictwa dziecka i przyczynia się do poprawy pamięci. Ważne jednak, aby wybierać lektury stosowne do wieku malucha. Na początek idealne będą krótkie rymowanki, które pozwolą dziecku na osłuchiwanie się z tekstem. Następnie świetnie sprawdzą się książki, które będą zawierały dużo opisów związanych ze światem sensualnym – teksty takie będą stymulowały wszystkie zmysły, a dziecko dzięki nim będzie potrafiło precyzować i nazywać określone zjawiska. Kolejną grupą lektur będą książki, które pozwolą na wspólne poszukiwanie puenty i zwrócą uwagę na wartości logiczne. Wspólne czytanie powinno być swoistym rytuałem i nagrodą dla dziecka. Pamiętajmy również, aby bawić się z dziećmi w gry słowne, wspólnie śpiewać i opowiadać historyjki – takie zabawy edukacyjne wspierają rozwój umysłu.

Swoboda i samodzielność

Bardzo ważne jest, aby nie ingerować w sposób, jaki dziecko się bawi. Rodzice oczywiście muszą zapewnić maluchom bezpieczeństwo, ale nie mogą nadzorować ich na każdym kroku. Pociecha bawi się i poznaje świat w swoim własnym niewymuszonym tempie i nie można zmuszać jej do konkretnych zainteresowań i trzymać pod kloszem. Dziecko musi mieć świadomość, że może samo decydować, jak chce się bawić – to pozwoli na rozwój jego pomysłowości i wyobraźni. Niemniej ważna jest samodzielność. Niech maluch wie, że nie wszystko „podane jest na tacy”, pozwól mu doświadczać i ćwiczyć. Samodzielne wykonywanie domowych obowiązków przełoży się również na naukę, chęć osiągania zamierzonych celi i potrzebę poznawania świata.

Odpowiednie zajęcia pozaszkolne

Już w wieku przedszkolnym – kiedy to umysł jest najbardziej elastyczny – maluch może uczęszczać na specjalne zajęcia dodatkowe dla dzieci, dzięki którym znacznie poprawi swoją pamięć i umiejętność logicznego myślenia. Dobrym wyborem jest arytmetyka mentalna, która wspiera rozwój umysłu poprzez naukę szybkiego liczenia w pamięci. Kurs rozpoczyna się liczeniem na japońskim liczydle soroban, a w kolejnych jego etapach imaginuje się ruchy wykonywane na tymże liczydle, co stymuluje rozwój wyobraźni i sprawność umysłu. Ćwiczenia umysłowe wspierane są aktywnością fizyczną, a także grami i zabawą. Zajęcia rozwijają pamięć, umiejętność logicznego myślenia, wspierają koncentrację i pomagają dzieciom skupiać się na wykonywanych czynnościach. Szybki i sprawny umysł jest niezbędny, aby opanować przedmioty ścisłe, humanistyczna i języki, a także wyzwala twórcze myślenie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here