Żywność funkcjonalna - czym się charakteryzuje?

Żywnością funkcjonalną nazywamy produkty spożywcze, które wykazują korzystny i potwierdzony wpływ na organizm człowieka, który polega na poprawie samopoczucia, stanu zdrowia, lub zmniejszeniu ryzyka wystąpienia niektórych chorób. W ostatnich czasie ludzie coraz bardziej zwracają uwagę na to co jedzą, zależy im zarówno na lepszej kondycji fizycznej, jak i psychicznej.

Czym jest żywność funkcjonalna?

Żywność funkcjonalna jest pochodzenia naturalnego, ale może być modyfikowana lub wzbogacana. Jej głównym zadaniem jest zaopatrzenie organizmu w niezbędne składniki odżywcze, które wykazują potwierdzony korzystny wpływ na nasze zdrowie.

Żywność funkcjonalna powinna być zbliżona do tej tradycyjnej, przy jednocześnie korzystnym działaniu na kondycję organizmu. Nie może być produkowana w postaci suplementów diety. W przypadku tego typu żywności, nośnikami substancji aktywnych są zboża, soki owocowe lub nabiał. Aby dane produkty mogły został określone mianem żywności funkcjonalnej, musi zostać potwierdzone ich działanie poprzez badania kliniczne. Badania takie muszą być wykonane przez niezależne ośrodki badawcze. Jest to bardzo ważne.

Jakie można zmodyfikować żywność funkcjonalną?

Jak już wiadomo żywność funkcjonalna może zostać zmodyfikowana. Jak konkretnie? Na przykład można ją wzbogacić o konkretne substancje, które wykazują korzystny wpływ na zdrowie. Można prawidłowo połączyć ze sobą surowce bazowe, zwiększyć dostępność oraz przyswajalność składników odżywczych. Można też obniżyć ilość składników niekorzystnych dla zdrowia lub wymienić je na takie, które będą wykazywały lepsze działanie.

Jak dzieli się żywność funkcjonalną?

Żywność funkcjonalną można podzielić na 2 grupy, ze względu na jej przeznaczenie, jak i skład. Do pierwszej grupy zaliczamy żywność funkcjonalną, której zadaniem jest obniżenie ryzyka pojawienia się chorób układu sercowo-naczyniowego, nowotworów, czy osteoporozy. Tego typu produkty powinny spożywać zarówno kobiety w ciąży, seniorze, jak i sportowcy. Z kolei druga grupa produktów składa się z żywności bogatobłonnikowej lub ubogoenergetycznej. Zazwyczaj jest spożywana przez osoby, które chcą zrzucić zbędne kilogramy.

Źródło: https://www.wroclovedesign.pl/co-to-jest-zywnosc-funkcjonalna/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here