Trudno sobie wyobrazić nowoczesny warsztat bez odpowiedniego wyposażenia. Ważny jest zwłaszcza wybór właściwych mebli, to właśnie dzięki nim możliwe jest utrzymanie w pracowni porządku. Każdy mechanik wie jak ważne jest by narzędzia były prawidłowo posegregowane a części zamienne i pozostałe akcesoria znajdowały się na swoim miejscu. Bałagan znacznie wydłuża i utrudnia pracę. Poniżej postaram się opisać kilka najbardziej praktycznych mebli i regałów warsztatowych.

Regały – tanie i praktyczne rozwiązanie

Niezależnie od tego czy mamy zamiar urządzić mały przydomowy warsztat czy duży punkt mechaniki samochodowej, musimy pomyśleć o zakupie regałów. Największą popularnością cieszą się od wielu lat modele wykonane z metalu. Mają one sporo zalet, są wytrzymałe, stabilne i stosunkowo dobrze znoszą uszkodzenia mechaniczne. Półka tego typu ma wiele zastosowań, można ją zamontować wszędzie tam gdzie istnieje potrzeba przechowywania dużych i ciężkich przedmiotów. Sprawdza się zarówno, jako regał warsztatowy jak i na przykład regał do piwnicy.

W obecnej chwili praktycznie wszystkie regały metalowe dostępne na rynku są wykonywane ze stali ocynkowanej lub nierdzewnej. Dzięki temu są one odporne na działanie korozji. Możliwe jest także zakupienie regałów specjalnych na przykład kwasoodpornych. Takie rozwiązanie ma sens, gdy mamy zamiar składować w warsztacie różnego rodzaju środki chemiczne.

W niektórych sklepach można nawet dostać regały wyposażone kółka. Jest to doskonałe rozwiązanie dla mechaników, którzy cenią sobie elastyczność i mobilność. Przesuwając regał bliżej miejsca pracy ogranicza się konieczność ciągłego chodzenia po narzędzia lub inne akcesoria. Jest to rozwiązanie pośrednie między regałem a wózkiem narzędziowym.

Wózek warsztatowy – czyli narzędzia blisko miejsca pracy

Mechanicy coraz chętniej kupują wózki warsztatowe. Są to niewielkie urządzenia wyposażone w kółka przypominające małe szafki lub regały. W sklepach specjalistycznych dostępne są różne modele, niektóre mają blaty i szuflady a inne tylko metalowe półki.

Wybór konkretnego rozwiązania jest uzależniony od naszych indywidualnych potrzeb. Proste modele pozwalają w luźny sposób poukładać najbardziej potrzebne w czasie pracy przedmioty. Natomiast bardziej zaawansowane dają możliwość idealnego posegregowania dużej ilości narzędzi między innymi: kluczy, śrubokrętów, gwintów, młotków. Dobrze wyposażony wózek narzędziowy może stać się doskonałym mobilnym stanowiskiem pracy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here