Urządzasz dom na wsi? Te sprzęty elektroniczne będą potrzebne

Osoby przeprowadzające się na wieś często są zaskoczone problemami technicznymi, których w mieście nie znały. Podpowiadamy, jak dobrać sprzęt do wzmacniania sygnału wi-fi, antenę i pozostałą elektronikę przydatną w wiejskim domu.

O ile mieszkasz z dala od miasta i masz zamiar korzystać z internetu, raczej nie obejdzie się bez anteny i wzmacniacza sygnału wi-fi. Jeśli dodatkowo chcesz oglądać telewizję, potrzebne może być i jedno, i drugie. Wiele zależy tu od miejsca, w którym stoi dom. Aby dowiedzieć się, który konkretnie wzmacniacz sygnału wi-fi lub antena będą potrzebne, warto udać się do punktu operatora internetu w najbliższym mieście. Zwykle pracujący tam sprzedawcy wiedzą, co najlepiej zadziała w okolicy.

Wzmacniacz sygnału wi-fi, antena czy router

Wzmacniacz sygnału wi-fi, antena czy router?

Jeśli internet będzie obsługiwała firma inna niż najpopularniejsi operatorzy komórkowi, o sprzęt trzeba będzie zadbać samemu. Zobacz, jak znaleźć dobry wzmacniacz sygnału wi-fi lub antenę i nie przepłacić. Pamiętaj o tym, że po otrzymaniu sprzętu musisz go jeszcze zamontować.

W przypadku anteny sprawdź wcześniej, gdzie znajduje się nadajnik i umieść ją dokładnie na wprost na ścianie zewnętrznej domu lub w innym położonym wysoko miejscu. Wzmacniacz sygnału wi-fi przydaje się bardziej w dużych domach wiejskich, gdzie przez grube ściany i wiele kondygnacji internet działa tylko na jednym piętrze. Może też być rozwiązaniem dla tych osób, które na jednej działce mają kilka domków i chcą, by sygnał dochodził do każdego z nich.

Aby internet odbierał na kilkuset metrach kwadratowych, poza wzmacniaczem sygnału internetowego warto dobrać też podwójny lub potrójny router. Wystarczy postawić jego elementy w różnych miejscach w domu, by zwiększyć zasięg sieci.

Czujniki czadu, gazu i czego jeszcze

Czujniki czadu, gazu i czego jeszcze?

Zupełnie innym i może nawet ważniejszym rodzajem urządzeń elektronicznych są różnego rodzaju czujniki. Podstawą w wiejskim domu powinien być czujnik czadu. Można wybrać taki na baterie lub podłączany do kontaktu. Jeśli mieszkańcy domu śpią blisko pieca, czujnik powinien być umieszczony w tym samym pomieszczeniu. Jeśli piec znajduje się w osobnym pokoju, lepiej tam trzymać czujnik, by reagować od razu gdy pojawi się problem.

W domach z kilkoma piecami można umieścić kilka czujników. Istnieją też wersje kontrolujące jednocześnie ilość czadu i gazu w domowym powietrzu, a także osobne czujniki gazowe. Przydają się w domach, w których są kuchenki gazowe lub tego typu ogrzewanie.

Czuwają, gdy w domu nikogo nie ma

Niezależnie od rodzaju zamontowanego systemu grzewczego warto mieć też czujnik dymu. Nowoczesne rodzaje wysyłają sygnał na smartfon właściciela, dzięki czemu nawet na wakacjach od razu dowie się on, jeśli coś niepokojącego będzie działo się w domu.

Ostatnim rodzajem czujnika dostępnego w sklepach jest czujnik ruchu. Warto montować w domu profesjonalne rodzaje takich czujników. Im tańszy model, tym większa zawodność. Na wsi, gdzie zwierzęta czy ptaki często skracają sobie drogę przez działkę, taki czujnik może być zbyt wrażliwy, a przez to często włączać się bez potrzeby. W rzadko odwiedzanych domkach letniskowych z dala od zabudowań można zamontować czujnik, który po uruchomieniu wyśle sygnał do firmy ochroniarskiej. Istnieją jeszcze czujniki ruchu włączające światło, a także czujniki wilgoci, które uruchomią się, gdy dom zostanie zalany.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here