Przewóz dzieci autem – jakie są przepisy?

Bezpieczne podróże samochodem są rzeczą niezwykle istotną, zwłaszcza gdy dbamy o naszą rodzinę. Z tego powodu warto pamiętać, że dzieci wymagają odpowiedniego fotelika samochodowego, który pozwoli im podróżować nie tylko zgodnie z prawem, ale również bezpieczniej aniżeli bez niego. Sprawdźmy, jak wyglądają przepisy w tym temacie.

Warto pamiętać, że przepisowe przewożenie dzieci nie dotyczy tylko sytuacji, gdy jedziemy w dłuższą podróż. Przykładowo, wożenie dziecka na kolanach podczas kierowania autem jest niedopuszczalne nawet na parkingu pod blokiem – wystarczy chwila nieuwagi i gotowy wypadek. Można zrobić krzywdę sobie, dziecku i jeszcze osobie trzeciej. Co mówią więc przepisy?

Obecne przepisy

W 2017 roku weszła w życie spora nowelizacja, która znacząco zmieniła przepisy związane z przejazdami autami. Przede wszystkim dzieci poniżej 150 cm wzrostu mogą być obecnie przewożone na przednim siedzeniu pod warunkiem, że znajdują się tyłem do kierunku jazdy. W takiej sytuacji powinny być wyłączone wszystkie poduszki powietrzne od strony pasażera – w razie zderzenia otwierająca się poduszka wybija fotelik do góry, powodując znaczne uszkodzenia ciała u dziecka. Fotelik nadal jest kwestią obowiązkową w wielu przypadkach; wyjątków jest tylko kilka. W pasach bezpieczeństwa może jeździć dziecko w aucie pięcioosobowym, jeśli z tyłu są już zamontowane dwa foteliki i nie ma możliwości montażu trzeciego, a wiek dziecka przekroczył trzy lata. I to jedyny przepis związany z wiekiem dziecka. Następnym kryterium jest waga – jeśli przekracza 36 kg (tyle, ile producenci fotelików, w tym marka Cybex, dają jako górną granicę wagową dla produktów), a dziecko ma między 130 a 150 cm wzrostu, to może podróżować bez fotelika. Jeśli jednak jego waga jest niższa, to obowiązuje kryterium wzrostu – dopiero po przekroczeniu 150 cm dziecko jest zwolnione z jazdy w foteliku.

Jak wygląda praktyka?

W praktyce najbezpieczniejszym miejscem dla dziecka jest środek tylnej kanapy, na którym ustawiony został fotelik samochodowy do jazdy tyłem, np. marki Cybex. Odpowiednia marka fotelika jest ważna nie ze względów snobistycznych, ale przede wszystkim z uwagi na posiadane przez produkty certyfikaty związane z bezpieczeństwem. Najmniej bezpieczne jest przednie siedzenie pasażera, dlatego warto unikać wożenia na nim dziecka. Co więcej, maluch powinien jeździć jak najdłużej w foteliku tyłem do kierunku jazdy, co zwiększa jego bezpieczeństwo w razie zderzenia. Zarówno marka Cybex, jak i inne, znane i cenione marki produkujące foteliki samochodowe oferują taką opcję nawet dla dzieci czteroletnich.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here