Aranżacja małego mieszkania to nie lada wyzwanie. Zmieszczenie wszystkich pomieszczeń na zaledwie kilkudziesięciu metrach kwadratowych sprawia, że pokoje stają się małymi klitkami, w których trzeb sporo się nagimnastykować, żeby zmieściły się podstawowe sprzęty. Jednym z bardziej problematycznych pomieszczeń do urządzenia jest pokój dla dziecka. Pokój dziecięcy w małym mieszkaniu zazwyczaj jest najmniejszym pomieszczeniem, tymczasem muszą w nim zmieścić nie tylko meble, ale i zabawki malucha. Jednak nawet w małym mieszkaniu dał się zaaranżować inspirujący i ciekawy pokój dla dziecka. Zobacz jak to zrobić.
Pokój dla dziecka w małym mieszkaniu
Jeżeli dysponujesz małym metrażem na pokój swojej pociechy, podczas jego aranżacji musisz wykazać się dużą dozą kreatywności i pomysłowości. Pozwoli ci to stworzyć wnętrze, które będzie nie tylko bezpieczne dla malucha, ale i ciekawe. Pamiętaj, że w pokoju dziecinnym ważne jest zastosowanie wesołych kolorowych i nietuzinkowych dekoracji. Dobrze jest też pomyśleć o rozwiązaniach, które będą pobudzać kreatywność malucha.
Meble do pokoju dla dziecka
Pokój dla dziecka w małym mieszkaniu najlepiej jest wyposażyć w szafki, które sięgają aż do sufitu. Wysokie rzędy szafek, które będą utrzymane w jasnych kolorach, sprawią że pokoik od razu wyda się większy. W górnych półkach można trzymać rzadziej używane rzeczy, natomiast na tych niższych ustawić dziecięce zabawki. Pomiędzy szafkami można zamontować drabinkę, która będzie praktycznym gadżetem. Projektanci polecają również podświetlenie otwartych półek listwami LED, nada to pokojowi dla dziecka wyjątkowego, niemal bajkowego klimatu. Na frontach szafek można przykleić kolorowe naklejki z ulubionej bajki lub ze zwierzątkami. Na niewielkich przestrzeniach warto również postawić na meble modułowe, które bez problemu można dopasować do kształtu pomieszczenia. Kolejnym świetnym pomysłem są narożne szafy, które zajmują mniej powierzchni. Chociaż w przypadku zastosowania narożnej szafy w pokoju dziecinnym trzeba liczyć się z jej mniejszą pojemnością.
Łóżko do pokoju dla dziecka
W małych wnętrzach pokój dla dziecka pełni nie tylko funkcję bawialni, ale i sypialni. W mieszkaniach, które mogą pochwalić się wysokimi sufitami, można pokusić się na zastosowanie antresoli sypialnianej. Spanie na wysokości będzie dla dziecka nie lada przygoda, a dla ciebie oszczędnością miejsca. Pod podestem można stworzyć miejsce do nauki lub zabawy. Warto zadbać o to, aby wejście na podest było bezpieczne i stabilne.
Pokój dla dziecka w małym mieszkaniu o niskim suficie lepiej niż w antresole wyposażyć w łóżko piętrowe. Będzie to wygodniejsze i bardziej komfortowe rozwiązanie. Jeżeli natomiast wolisz postawić na tradycyjne łóżko, stojące na ziemi dobrym pomysłem jest zastosowanie tego z szufladami. Można w nich przechowywać pościel, odzież sezonową lub też dziecięce zabawki. Dziecięce łóżko z szufladami świetnie sprawdza się na niewielkich przestrzeniach, gdzie z powodzeniem zastąpi tradycyjne meble, np. komodę.
Miejsce na zabawki w pokoju dziecinnym
W pokoju dla dziecka konieczne jest przewidzenie i zorganizowanie przestrzeni na zabawki i gadżety. Niewielka ilość przestrzeni sprawia, że w pokoju dla dziecka w małym mieszkaniu najrozsądniej jest zainwestować w wiszące organizery, półki modułowe oraz ozdobne kartonowe pudełka.
Te ostatnie można schować pod łóżkiem lub postawić jedno na drugim, oszczędzając tym samym cenne centymetry. Na ścianach można również powiesić organizery na przybory szkolene. Odpowiednie kieszonki pozwolą pomieścić kredki, pisaki, nożyczki czy klej. Dodatkowo wybranie kolorowych ściennych organizerów sprawi, że pokój dla dziecka nabierze wesołego i barwnego charakteru. Dobrym rozwiązaniem są też składane pojemniki na zabawki, najlepiej wykonane z materiału. Warto pokusić się też o zastąpienie tradycyjnych mebli innowacyjnymi rozwiązaniami. I tak np. zamiast do pokoju dziecka w małym mieszkaniu stawiać regały na książki lepiej do ściany przymocować wiszące półki.
Urządzając pokój dziecka w małym mieszkaniu, należy pamiętać, że za parę lat będzie trzeba go ponownie zmienić. Dzieci rosną, a w związku z tym potrzebują nie tylko większych sprzętów, ale i zupełnie innych rozwiązań aranżacyjnych. Dlatego też aranżując pokój dziecięcy, warto stawiać na w miarę uniwersalne rozwiązania, które mogą posłużyć co najmniej kilka lat. Dotyczy to szczególnie dekoracji, których nie warto przymocowywać na stałe. Lepiej postawić na akcesoria, które można łatwo zmienić np. naścienne naklejki czy poszewki na poduchy.