Pierwsze urodziny dziecka to wyjątkowa uroczystość. Wielu rodziców decyduje się uczcić pierwszy rok dziecka, wyprawiając mini przyjęcie. Urodziny są czasem spotkania z rodziną i przyjaciółmi, a często także towarzyskim debiutem solenizanta. Pierwsze urodziny dziecka to także debiut rodziców w roli organizatorów dziecięcych imprez. Sprawdź, jak zorganizować pierwsze urodziny dziecka.

Planowanie przyjęcia z okazji pierwszych urodzin dziecka warto zacząć trochę wcześniej, pozwoli to bez nerwów i na spokojnie podejść do pierwszej imprezy tego typu. Termin organizacji przyjęcia możesz wybrać w dzień faktycznych urodzin malucha lub dopasować do możliwości terminowych swoich i gości. Warto również zastanowić się nad godziną rozpoczęcia i zakończenia imprezy. Czas trwania przyjęcia urodzinowego powinien być dostosowany do aktywności dziecka i nie wypadać np. w porze drzemki. Warto też jasno określić gościom, do której będą trwały pierwsze urodziny dziecka – wszelako o całonocnej imprezie w tym wypadku trzeba zapomnieć.

Gdzie zorganizować pierwsze urodziny dziecka?

Roczny maluch nie najlepiej czuje się w nieznanych mu miejscach, dlatego pierwsze urodziny najlepiej zorganizować w domu lub w przydomowym ogrodzie. Dziecko będzie czuło się tu bezpiecznie. Atrakcje takie jak centra zabaw czy urodziny w ZOO warto sobie zostawić na później.

jak zorganizowac roczek dziecka

Kogo zaprosić na roczek?

Małe dziecko  nie posiada jeszcze przyjaciół czy znajomych, których chciałby zaprosić na swoje urodziny, a więc za listę gości odpowiadają rodzice. Najczęściej na przyjęcia na roczek zapraszana jest najbliższa rodzina oraz przyjaciele. Na liście zaproszonych powinni znaleźć się dziadkowie i rodzice chrzestni oraz osoby, z którymi dziecko jest najbardziej związane. Można sobie natomiast odpuścić wysłanie zaproszeń do dalekich cioć czy wujków, których maluch nie zna. Obecność na przyjęciu (które dla dziecka i tak już jest atrakcją) obcych mu osób sprawi, że będzie maluch może być wystraszony i marudny, lepiej oszczędzić mu stresów w ten wyjątkowy dzień.

Jaki tort na roczek dziecka?

Tort na roczek można przygotować samodzielnie lub zamówić w cukierni. Ciekawym urozmaiceniem jest zakup tortu urodzinowego w formie postaci z bajki lub ulubionej rzeczy malucha. Pole do popisu jest duże. Tort na pierwsze urodziny może przybrać kształt piłki, lalki, misia, ciuchci, samochodu, konika czy odkurzacza. Wszystko zależy od tego, co dziecko lubi. Na torcie obowiązkowo powinna znaleźć się świeczka, która zdmuchnie maluch. Jeżeli twoje dziecko nie należy do tych odważnych, lepiej zrezygnują z wybuchowych świeczek i innych tego typu gadżetów, tylko przestraszysz nimi malucha.

Menu na pierwsze urodziny dziecka

Oprócz tortu warto podać również przekąski i napoje. Warto, aby chociaż część z nich było dostosowanych do tego, co może zjeść maluch. Pozostałe dania dobrze jest dopasować do gości oraz zadbać o to, aby pięknie wyglądały. Hitem na pierwszych urodzinach dziecka są słodkie stoły czy patery z muffinkami. Ciekawym gadżetem są również piskery, czyli obrazki na wykałaczkach, które można wbić w ciasto czy udekorować nimi sałatki.  Te akcesoria mogą przybrać formę np. postaci z bajek.

Dekoracje urodzinowe na roczek

Nieodzownym elementem pierwszych urodzin dziecka są też dekoracje. Balony, serpentyny, czapeczki czy kotyliony uatrakcyjnią ten wyjątkowy dzień. Warto zdecydować się na jeden kolor urodzinowych dekoracji lub pokusić o wybranie motywu przewodniego przyjęcia. Do najpopularniejszych motywów przewodnich pierwszych urodzin należy: marynarski, Świnka Peppa, safari, samolotowy/balonowy, Myszka Minnie. Część dekoracji urodzinowych można wykonać samodzielnie – inne, jak balony są niedrogimi gadżetami, które na pewno umilą dziecku pierwsze urodziny.

Atrakcje na pierwszych urodzinach

Pierwsze urodziny to nie najlepsza okazja do zapraszania klaunów czy połykaczy ognia. Maluch może się ich przestraszyć. Nie oznacza to jednak, że pierwsze urodziny mają być smutną nasiadówką przy stole, warto więc zadbać o atrakcje, które dziecko zna i lubi. Możesz pokusić się np. o konkurs tańca przy dziecięcych piosenka, karaoke, robienie ciuchci czy kalambury z naśladowaniem zwierzątek.

Oprawa pierwszych urodzin dziecka jest bardzo ważna. Ten dzień pozostanie na długo w pamięci rodziców i gości, a także na pewno zostanie uwieczniony na wielu zdjęciach i filmach. Trzeba jednak pamiętać, że organizując przyjęcie na roczek, najważniejsze jest zadbanie, aby dziecko czuło się na nim komfortowo i bezpiecznie.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here