Najlepszym sposobem na zdrowy rozwój stopy dziecka jest bieganie boso, jednak nie da się ukryć, że bez obuwia nie obejdziemy się na co dzień. Stając przed wyborem pierwszej pary butów dla malucha mamy nie lada problem, bowiem nie jest to łatwe wyzwanie.

Na półkach sklepowych mamy ogrom butów na specjalne okazje, na chłodniejsze dni, spacery na zewnątrz czy urocze kapcioszki do użytku domowego. Jak dobrać najlepsze z nich, aby nasze dziecko czuło się w nich wygodnie i zdrowo się rozwijało? Pierwszej pary butów, malec potrzebuje gdy zaczyna chodzić, gdyż mają one pomóc uchronić stópkę przed niepewnym podłożem, niebezpiecznymi przedmiotami lub substancjami znajdującymi się na powierzchni po której chodzi dziecko. Obuwie ma chronić przed urazami, chronić paluszki i pomagać wygodnie stawiać pierwsze kroki.

Na bieganie po domu, najlepiej wyposażyć malca w skarpety z antypoślizgową podeszwą, gdyż zapewniają one ciepło, a przy tym skóra stóp oddycha, a nóżki czują się swobodnie i nie mają ograniczonego wzrostu. Chodzenie boso pozwala prawidłowo budować stabilność i wzmacnia kości śródstopia. Z kolei na pierwsze spacery na zewnątrz, obuwie powinno być elastyczne – buciki nie mogą dociskać paluszków dziecka, warto zadbać również o to, aby wykonane były z materiału oddychającego jak skóra, płótno czy inne przewiewne materiały, najlepiej jest unikać tworzyw sztucznych.

Innymi kryteriami doboru  butów dla dziecka są między innymi antypoślizgowe podeszwy. Dziecko powinno czuć się w nich stabilnie, ale palce stóp powinny być ułożone swobodnie i móc łatwo się zginać podczas stawiania kolejnych kroczków. Pierwsze buty dla dziecka powinny mieć dobrą przyczepność, aby utrzymać maluszka na nogach. Doskonałe będą podeszły skórzane lub gumowe – najlepiej te z rowkami lub nierównościami, gdyż zapobiegają one poślizgnięciu się, gdy maluch będzie więcej biegał aniżeli chodził. Nawet buciki do sukienki powinny mieć tę właściwość.

Wyściółka buta dla maluszka powinna zapewniać mocne wsparcie, zwłaszcza przy piętach i wokół kostek, warto zwrócić uwagę na to, aby zminimalizować tarcie wokół tych strategicznych punktów. Dodatkowo warto szukać bucików z bezpiecznymi zapięciami, gdyż niezależnie czy będą to sznurowadła czy zapinanie na rzep, buciki mają być łatwe w ubieraniu na małą stópkę.

Wśród bucików dla maluchów można przebierać do woli, znaleźć można mokasyny, sandałki z zapinaniem w kostce, botki, kozaczki, trampki czy tenisówki, jednak bez względu na model, który wybieramy, muszą one być wygodne, stabilne, a także zapewniać dziecku komfort podczas stawiania pierwszych kroków. Dodatkowo dla pewności o poprawny rozwój stopy dziecka możemy zakupić kapcie profilaktyczne dla dzieci. Maluszki mają tendencję do ściągania i wyrzucania bucików, z kolei starsze dzieci próbują je zdjęć samodzielnie, dlatego warto kupować buty które dostosowują się do stopy dziecka np. poprzez zastosowanie sznurówek, rzep czy zatrzasków, gdyż pomagają one utrzymać stopę w lepszej pozycji. Warto dobierać buciki również pod gust dziecka, wówczas spacery w nich będą jeszcze przyjemniejsze.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here