Oświetlenie akwarystyczne

Okazuje się, że światło w akwarium jest niezbędne nie tylko do prawidłowego funkcjonowania samych ryb, ale również wszelkich roślin i innych żywych organizmów. Wybór tego właściwego światła wcale nie jest taki prosty, a początkujący hodowcy mogą mieć z tym spory problem. Na co zwracać szczególną uwagę przy wyborze światła do akwarium? Podpowiedzi zostały przedstawione poniżej. Sprawdź koniecznie już teraz. 

Światło LED

Rzeczywiście, to właśnie lampy LED do małych zbiorników albo tych większych sprawdzają się najlepiej. Są przede wszystkim odporne na działanie wyjątkowych warunków. Są trwałe i nadają się do ich wykorzystywania w bliskości działania wody. Co więcej, wykazują idealną moc i natężenie światła, które pozytywnie wpływa na podwodny świat ryb. 

Musisz pamiętać, że światło do akwarium oprócz najlepszych parametrów technicznych, musi być jednocześnie optymalnie bezpieczne. Połączenie niewłaściwych punktów świetlnych z wodą może wręcz stanowić ogromne zagrożenie.

Moc światła 

Zastanów się, jaki efekt chcesz uzyskać. Czy światło w akwarium ma służyć jedynie do prawidłowego funkcjonowania podwodnego świata, a może jednak ma być jednocześnie elementem dekoracyjnym? Nie ma wątpliwości, że podświetlone akwarium prezentuje się w przestrzeni domowej niezwykle okazale, przede wszystkim w godzinach wieczornych. 

Możesz postawić na światło słabe, dzięki któremu akwarium jest łatwiejsze w utrzymaniu czystości. Zwróć uwagę, że im mocniejsze będzie oświetlenie zbiornika wodnego, tym lepsze warunki są tworzone dla rozwoju glonów, co wcale nie jest korzystne. Słabe światło to moc 10 wyrażona w wolumenach na litr wody. 

O mocnym świetle, najczęściej stosowanym w profesjonalnych akwariach można mówić, kiedy jego moc przekracza 40 wolumenów na litr wody. 

Nowoczesne rozwiązania 

Wybierając odpowiednie wyposażenie akwarium, udaje się sprawić, że zbiornik staje się praktycznie bezobsługowy. Na najnowszą technologię na pewno warto postawić, inwestując właśnie w oświetlenie. Postaw na światło LED, które jest nie tylko optymalnie trwałe, ale również energooszczędne. Można je stosować wraz z systemami regulacji natężenia czy automatycznymi włącznikami i wyłącznikami. Dzięki temu światło może działać w ciągu dnia czy wieczorem i gasnąć na noc. Pamiętaj, że oświetlenie w nocy nie powinno działać w bliskości zbiornika z rybami. Należy zachować rytm dnia i nocy. Zbyt dużo światła przyczyni się do rozwoju roślin, ale zaburzy funkcjonowanie ryb. 

Kolory światła 

Najlepiej, aby oświetlenie w akwarium było swoją barwą najbardziej zbliżone do światła naturalnego, czyli tego, jakie dają promienie słoneczne. Profesjonaliści bardzo często stosują w akwariach światło w odcieniu niebieskim albo różowym. Takie wykazuje swoje walory w zakresie porostu roślin albo rozwoju koralowców i jest całkowicie bezpieczne dla ryb. 

Po oświetlenie do akwarium najlepiej wybieraj się do profesjonalnych sklepów z asortymentem akwarystycznym. Jakościowe wyposażenie takich zbiorników wodnych znajdziesz też w niejednym sklepie online. Pracują w nich profesjonaliści, którzy pomogą Ci wybrać najlepszy sprzęt.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here