Domy z poddaszem użytkowym cieszą się wśród inwestorów ogromną popularnością. Głównie ze względu na ciekawe bryły budynków i klimatyczne poddasze, dające szerokie możliwości aranżacyjne.

Co prawda przeciwnicy domów z poddaszem również mają sporo racji twierdząc, że poddasze to nie do końca wykorzystana przestrzeń, zabrana w dużej mierze przez skosy. Mimo wszystko ciężko nie zgodzić się z faktem, że domy z poddaszem mają swój klimat, na który w dużej mierze wpływa zastosowanie okien dachowych.

Okno dachowe to przede wszystkim cenne źródło naturalnego światła. O wiele cenniejsze niż okno tradycyjne. Ze względu na swoje umiejscowienie zapewnia nawet do 30 % więcej światła słonecznego niż okno zwykłe. Okna dachowe dają też niesamowity klimat i pozwalają – dosłownie – spoglądać w gwiazdy.

Z drugiej jednak strony okno dachowe może być dość niewygodne. Zwłaszcza w sezonie jesienno-zimowym. Jesienią niesamowicie męczące są spadające liście, które zalegają na szybie. O ile nie są one niebezpieczne, o tyle mogą zasłonić całkowicie szybę, przez co pomieszczenie traci źródło świata. Zimą sprawa jest bardziej skomplikowana głównie ze względu na to, że zalegający śnieg ma swoją wagę, a ważyć może jak wiadomo sporo – zwłaszcza jeśli zmarznie i zlodowacieje. Wtedy nie tylko zabiera dopływ światła, ale jest dodatkowo niebezpieczny właśnie ze względu na swoją wagę.

Konieczne jest systematyczne usuwanie zalegającego śniegu czy liści czy to ze względów bezpieczeństwa czy z czysto praktycznych względów. Co prawda nowoczesne okna dachowe są tak montowane, że możliwe jest ich obracanie o 360 stopni. O ile jest to przydatne przy myciu okien, o tyle nie rozwiązuje problemu zalegającego śniegu. Chcąc odśnieżyć okno dachowe, konieczne będzie niestety wejście na dach i usunięcie go ręcznie. W innym wypadku śnieg wpadałby wraz z uchylonym oknem do środka pomieszczenia.

Przy domach z poddaszem bardzo dobrym rozwiązaniem będą również specjalne barierki montowane na dachu. Ich zadaniem jest rozdrabnianie zalegające śniegu co ma zapewnić lepsze spadanie i nie zaleganie na dachu. Na pewno warto zaopatrzyć się w tego typu rozwiązanie, zwłaszcza zimą, gdy nie chcemy za każdym razem wchodzić na dach i usuwać śniegu z naszych okien.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here