sposoby na pozycie sie smoczka

Dla jednych rodziców smoczek jest złem wcielonym, dla innych gadżetem bez, którego nie wyobrażają sobie funkcjonowania. Ci, którzy wyznają tę drugą zasadę wiedzą, że smoczek potrafi uratować nie jedną drzemkę i uspokoić niemal każdą dziecięcą histerię. Rodzice maluchów używających smoczka wiedzą też jak trudne jest jego pozbycie się z życia dziecka. Etap odsmoczkowanie niekiedy przybiera  formy prawdziwej traumy i dla dziecka i dla rodziców. Proces pozbycia się smoczka może jednak przebiec bez większych problemów. Aby jednak tak było, do odsmoczkowanie trzeba podejść rozsądnie i z pomysłem. Zobacz jak oduczyć dziecko ssania smoka.

Kiedy jest najlepszy czas na odsmoczkowanie?

Odruch ssania jest jednym z tych najnormalniejszych u niemowlaków. Uspokaja je i pomaga w zasypianiu. Naturalnie znika on po kilku pierwszych miesiącach życia. Lekarze podają, że siła jego oddziaływania zmniejsza się w okolicach 4 miesiąca życia. Wtedy to maluch umie już ssać paluszki, a także stosuje inne metody samouspokajania. To właśnie wtedy jest pierwszy i najlepszy czas na odsmoczkowanie. Dziecko nie jest przywiązane do smoczka i niewielkim wysiłkiem można się go pozbyć. Jeśli przegapi się ten moment, z odsmoczkowaniem będzie trzeba się bardziej pomęczyć. Od 6 miesiąca życia maluch staje się bardzo przywiązany do smoczka i traktuje go jak pewnego rodzaju przyjaciela. Więź emocjonalna, która się tworzy, może być trudna do przerwania. Większość rodziców zmaga się z tym, że każda próba odstawienia smoczka kończy się histerią i awanturą. A smoczek z powrotem trafia do dziecięcej buzi.

Jak odzwyczaić dziecko od smoczka?

Bez względu, jaki sposób odzwyczajania dziecka od smoczka się wybierze, cały proces powinien postępować stopniowo. Nagłe odebranie maluchowi smoczka nie przyniesie nic dobrego. Najlepiej do całego zadania przygotować się dużo wcześniej i dokładnie przemyśleć, kiedy rozpocznie się operację odsmoczkowania. Najdogodniejszym momentem jest czas kiedy, dziecko i ciebie nie czekają żadne dodatkowe stresy czy sytuacje takie jak ząbkowanie itp.

dsmoczkowywanie jak zacząć

Małemu dziecku dostęp do smoczka trzeba ograniczać powoli. Jeżeli do tej pory dziecko nie rozstawało się z nim prawie nigdy, dobrze jest na wstępie zredukować jego rolę do uspokajacza i usypiacza. Aby dziecko nie tęskniło za smokiem, w czasie odsmokowywania dobrze jest wymyślić zabawy angażujące go w mówienie. W tym celu możecie dużo śpiewać, mówić i recytować – zajęte mówieniem  (lub w przypadku mniejszych dzieci wydawaniem dźwięków) dziecko nie będzie miało czasu tęsknić za smoczkiem. W nocy smoczek dobrze jest położyć w zasięgu wzroku i rąk malucha, ale wyjąć go kilka chwil po zaśnięciu, kiedy to sen jest najtwardszy. Pozwoli to dziecku na oswojenie się z odsmoczkowywaniem.

Odsmoczkowanie dziecka

Jeżeli twoja pociecha jest starsza i rozumie więcej niż roczny czy półtoraroczny maluch do odsmoczkowywania warto podejść z pomysłem i kreatywnie. Zastosowane sposoby na pozbycie się smoczka powinny jednak prowadzić do jednego, że dziecko samodzielnie wyrzuci smoczka.

jak oduczyc dziecko ssac smoczka

Absolutnie nie można go zabierać na siłę i w złości. Najpopularniejszym (i prawie zawsze) działającym sposobem jest wymiana handlowa. Polega on na tym, że maluch wybiera sobie w sklepie zabawkę, o której od dawna marzyło, a płaci za nią smokiem. Rodzice często podczas odsmoczkowania stosują motyw przekazania smoczka młodszej siostrze/bratu/dziecku koleżanki lub przypadkowego zgubienia tego gadżetu.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here