Nauka poprzez zabawę – jak dobierać zabawki dla najmłodszych

Okazuje się, że zabawki pełnią nie tylko funkcję rozrywkową. Dzisiaj tego rodzaju akcesoria dla najmłodszych mają też wszechstronnie rozwijać oraz edukować. Warto więc, by wszystkie zabawki, którymi dysponuje nasze dziecko, były odpowiednio dobrane. Pod uwagę należy wziąć co najmniej kilka czynników.

Zabawki, które uczą

Zabawa nie może polegać jedynie na dostarczaniu rozrywki. To nie tylko forma spędzania wolnego czasu. Atrakcyjne gadżety mogą rzeczywiście umilać czas, ale być również świetnym narzędziem do rozwoju najmłodszych. Należy więc stawiać na zabawki edukacyjne, dzięki którym dzieci mogą zdobywać albo utrwalać zdobyte już umiejętności. Zabawki świetnie wzmacniają i usprawniają motorykę ruchową, pamięć, koncentrację pamięci.

Nowoczesna technologia dla najmłodszych

Producenci zabawek oferują nam dzisiaj nie tylko proste konstrukcje, ale również te, które wykorzystują innowacyjną technologię. Do takich zaliczają się zabawki interaktywne. Warto wśród takich wybierać te, które rzeczywiście uczą i wpływają na rozwój dziecka. Gadżety, które będą jedynie świecić czy przygrywać rozmaite melodyjki raczej szybko zostaną zapomniane.

Sprawdzone zabawki, które nadal cieszą się popularnością

Warto korzystać ze sprawdzonych już metod. Czy wiesz, że pierwsze zabawki powstawały z drewna? Dzisiaj właśnie takie nadal można kupić w dobrych sklepach. Drewniane klocki, samochody, pajacyki i inne rozmaite akcesoria to proste konstrukcje, które są w pełni bezpieczne dla dzieci. Co więcej, wpływają na rozwój dziecka poprzez pobudzanie ich wyobraźni i kreatywności. To dlatego tak chętnie w ramach podstawowego wyposażenia nabywa je niejeden żłobek prywatny. Warszawa, ale i inne miasta mogą pochwalić się dużą liczbą placówek, w których dba się o potrzeby dzieci w ramach nie tylko zabawy, ale również nauki.

Co brać pod uwagę przy wyborze zabawek?

Okazuje się, że wybór odpowiedniej zabawki wcale nie jest taki prosty. Przede wszystkim przedmiot, który trafi w ręce malucha, ma być w pełni bezpieczny. Zwracajmy więc uwagę, czy nie zawiera zbyt małych ani ostrych elementów, które dziecko mogłoby połknąć albo się nimi skaleczyć. Weryfikujmy też dane dotyczące materiału, z którego zostały wykonane – dobrze jest stawiać na te ekologiczne, które nie zagrażają zdrowiu dziecka. Idealnie jest, jeśli producent zamieszcza informacje o przeznaczeniu, składzie, ale i certyfikatach jakości, jakie posiadają zabawki. Warszawa i inne miasta w Polsce na szczęście dysponują sporą liczbą profesjonalnych sklepów, w których właśnie takie znajdziemy.

Na co jeszcze trzeba zwracać uwagę? Priorytetem niech będzie też wiek dziecka i poziom jego rozwoju. Nie należy kupować zabawek, których maluch nie będzie w stanie obsłużyć. Z drugiej strony gadżet dedykowany młodszym nie będzie cieszył się dużym zainteresowaniem ze strony starszaków. Ważne są również zainteresowania malca. Już u kilkumiesięcznych dzieci można zauważyć wyraźne zainteresowanie niektórymi zabawkami albo zupełną obojętność.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here