Materiały metalowe poddawane są wielu procesom obróbki mechanicznej i plastycznej, które pozwalają stworzyć z nich rozmaite przedmioty i części. Wśród metod obróbki plastycznej znajduje się gięcie. Za pomocą odpowiednich sił pozwala ono na stałą zmianę kształtu materiałów – najczęściej metalowych: prętów, blach, kształtowników, drutów czy rur. Surowiec zmienia krzywiznę pod wpływem momentu zginającego, jednocześnie zachowując swoją trwałość i spójność. W ten sposób produkowane są metalowe elementy używane w wielu gałęziach przemysłu.

Gięcie blachy wykonuje się przy pomocy trzech podstawowych maszyn: prasy krawędziowej, walców lub tłoczników. Do gięcia blach najczęściej wybierana jest prasa ze sterowaniem komputerowym CNC. Operacja przebiega etapowo: pierwszą fazą jest gięcie sprężyste, następnie gięcie plastyczne oraz dotłaczanie. W zależności od grubości materiału proces wykonywany jest na zimno (blacha cieńsza) lub na ciepło (blacha grubsza). Możliwe jest zarówno zakrzywianie blachy, jak i jej prostowanie. Odkształcenie wykonywane jest na całej długości elementu.

Gięcie na prasie krawędziowej

Na prasach można wykonywać zabiegi takie jak wyginanie, zaginanie, zwijanie, prostowanie i profilowanie. Elementami gnącymi są stemple i matryce, które tworzą dowolną krawędź czy kształt. Elementy wywierają nacisk na materiał, dzięki czemu zmienia on swój kąt zagięcia. Prasy krawędziowe możemy podzielić na tradycyjne i prasy CNC. Pierwsze z nich obsługiwane są w pełni przez człowieka – to od operatora zależała jakość uzyskanego elementu. Z kolei drugie sterowane są numerycznie – komputerowo. Wystarczy wprowadzić dowolny projekt do programu, a maszyna sama ustawia odpowiednie parametry. Gięcie zawsze odbywa się od zewnętrz w kierunku środka. Materiał umieszczony na stole roboczym zostaje objęty działaniem manipulatora, który odpowiednio układa surowiec, pozwalając na uzyskanie pożądanego kąta zagięcia. Stabilność materiału zapewnia narzędzie dociskowe. Stół pokryty jest szczotkami, które eliminują hałas i usprawniają poruszanie się elementów.

Dlaczego prasa CNC?

Prasa CNC pozwala na dokładniejsze, bardzo precyzyjne wykonanie elementów, eliminuje ryzyko błędów oraz pozwala uzyskać powtarzalność. Dzięki sterowaniu komputerowemu można zaprogramować całą serię produkcyjną oraz uzyskać niestandardowe kształty. Obróbka wykonywana jest w pełni automatycznie – prowadnice łożyska bezobsługowe przekazują materiał między kolejnymi etapami procesu. Sterowany jest również załadunek i rozładunek elementów. Wielkim plusem prasy CNC jest również szybkość obróbki oraz jej wydajność. Gięte elementy i przedmioty wykorzystywane są w wielu gałęziach przemysłu, m.in. w budownictwie, AGD czy branży samochodowej.

Źródło: MetConcept – Cięcie metalu

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here