Kubeczki menstruacyjne – jak się do nich przekonać?

0
1732

Bycie kobietą nie jest łatwe. I w przenośni i dosłownie. Problemy hormonalne, wahania wagi i wreszcie comiesięczna uciążliwość w postaci krwawienia miesiączkowego. Jak sobie z nim radzić bez ciągłego pilnowania prawidłowego miejsca  podpasek czy przeciekania krwi przez odzież ? Otóż, znalazł się inny sposób na poradzenie sobie w tym niewygodnym dla kobiet czasie. Jest nim zastosowanie kubeczków menstruacyjnych.

Co to takiego ? Kubeczek menstruacyjny jest faktycznie kubeczkiem wykonanym z silikonu lub lateksu,  służącym do zbierania krwi spływającej z szyjki macicy. Zebrana krew zostanie po usunięciu kubeczka wylewana, a sam kubeczek po dokładnym umyciu i umiejscowieniu w pochwie dalej zbiera krew miesiączkową. Kubeczek to świetna alternatywa dla podpasek, tamponów, wkładek gdyż jest wielorazowego użytku i nie pochłania zapachów.

Porównując ilość zużytych podkładów w czasie comiesięcznego krwawienia zalety posiadania kubeczka menstruacyjnego wychodzą na prowadzenie. Wiele kobiet zastanawia się, czy kubeczek nie będzie przeciekał, czy nie będzie utrudniał chodzenia i czy można go w bezpieczny sposób usuwać nie zalewając sobie rąk czy odzieży krwią menstruacyjną. O tym dowiecie się w dalszej części artykułu.

Kubeczki menstruacyjne zamiast podpaski

Zarówno w Internecie jak i aptekach mamy bogatą gamę kolorystyczna i rozmiarową kubeczków. Każda z kobiet może w zależności od swoich osobistych preferencji wybrać kolor, głębokość, a także rozmiar. Rozmiary kubeczków menstruacyjnych wahają się od 35mm do aż 66 mm.

Duże znaczenie ma fakt, czy jesteś jeszcze dziewicą, czy już mamą oraz czy np, uprawiasz regularnie sport ( intensywny trening wzmacnia ściany miednicy powodując ich zwężenie ) Pojemność kubeczka również jest sprawą indywidualną. U jednych kobiet okres jest skąpy, u innych bardzo obfity. Głębokość kubeczków waha się od 15 do 77 ml. Kubeczki mają również różne poziomy twardości. Miękkie kubeczki wskazane są dla kobiet nie uprawiających dodatkowej aktywności ruchowej, twarde dla kobiet intensywnie trenujących. Ważne, żeby wybrany kubeczek,  wkładany do pochwy nie sprawiał dyskomfortu, był praktycznie niewyczuwalny i łagodził nieprzyjemne objawy krwawienia.

Kubeczek menstruacyjny na lata

Gdy już kubeczek został wybrany trzeba umieć go założyć. Jak to zrobić ? Po pierwsze kubeczek po zakupie trzeba wysterylizować. Następnie za pomocą wybranej metody umieścić w pochwie . Metody polegają na ułożeniu górnej części kubeczka za pomocą kciuka i palca wskazującego lub serdecznego w literę C lub literę S albo zgniecenie tylko jednej krawędzi kubeczka (tzw. metoda na rozwinięcie ).

W zależności od wybranej metody po wprowadzeniu kubeczka do pochwy należy odczuć efekt „zassania”. Ważne, aby po wprowadzeniu kubeczka nie odczuwać niewygody czy wrażenia ciała obcego . Ustawienie miednicy u każdej kobiety ma również znaczenie w sposobie zakładania kubeczka. Należy pamiętać, że zarówno umiejscowienie kubeczka w środkowej części pochwy czy bliżej miednicy z efektem zassania zdaje egzamin ze skuteczności stosowania produktu.

Wybierz dobry kubeczek menstruacyjny

Wyciąganie kubeczka nie jest kłopotliwe, oczywiście może sprawiać trudności u kobiet zakładających kubeczek pierwszy raz, ale z każdym następnym wkładanie i wyciąganie staje się coraz prostsze. Kubeczek opróżniamy w zależności od intensywności krwawienia 2-4 razy dziennie. Pamiętajmy, że kubeczek jest wielokrotnego użytku, a w samej Polsce co miesiąc kobiety produkują kilkadziesiąt ton odpadów w postaci tamponów czy podpasek. Jeśli zależy Ci na ochronie planety wniosek nasuwa się sam.

Czy można uprawiać seks z partnerem/partnerką w trakcie korzystania z kubeczka? Oczywiście, że jest to możliwe, jednakże w tym temacie sprawdzą się kubeczki o większej miękkości . Twardsze kubeczki mogą sprawić partnerowi dyskomfort w sposobie odczuwania przyjemności.

Wygodne w użyciu kubeczki menstruacyjne

Jakie są ceny kubeczków ? Ceny wahają się od kilku do kilkudziesięciu złotych za sztukę. Jak wybrać najlepszy? Nie kupujmy tanich produktów, znajdźmy coś w dobrej cenie i najważniejsze – dobrego gatunku. Sprawdzajmy jakość, skład i okres użytkowania. To pozwoli na dokonanie dobrego wyboru.

Podsumowując, jeśli ochrona środowiska to dla Ciebie punkt nadrzędny w sposobie życia, a wygodę przedkładasz ponad niepokój czy odzież, którą nasz na sobie kolejny raz nie przemaka, kubeczek menstruacyjny jest wyborem dla Ciebie.

Źródło: https://rodzinaeko.pl/kubeczki-menstruacyjne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here