pomysly na kreatywne zabawy z dzieckiem

W dzisiejszej dobie konsumpcjonizmu sklepy z artykułami dziecięcymi oferują rodzicom dziesiątki różnych, gotowych gier i zabawek. Znajomi przychodzący w odwiedziny często przynoszą naszym pociechom drobne upominki, wśród których nie brakuje coraz to nowszych stworków z bajek czy interaktywnych zjadaczy czasu. To my, rodzice, patrzymy potem na stos zapomnianych, odłożonych w kąt po najwyżej kilku godzinach, zabawek. Myślimy wtedy, że coś jest nie tak. Jeszcze kilkanaście lat temu dzieci były zmuszone to większej kreatywności, aby zająć sobie wesoło czas. Poniżej prezentujemy zestawienie 10 kreatywnych zabaw, które rozwiną wyobraźnię maluchów i nieco większych dzieci.

Klocki – logika i kreatywność u dziecka

Tak banalne w swojej prostocie. Kupmy klocki „luzem” tj. nie zmuszające dziecka do stworzenia konkretnej budowli. Niech samo coś wymyśli! Niech dobierze kolory, kształt i wielkość konstrukcji. Pozwólmy dziecku się wykazać, nie podpowiadajmy, nie komentujmy dzieła, chyba, że samo zapyta o zdanie. Klocki to jedna z najbardziej kreatywnych zabaw dla dziecka i dla rodzica 😉

Mapy. Szukaj i odnajduj

Genialna zabawa dla już trochę większych dzieci. Odnajdźmy w domu lub kupmy dokładny atlas świata. Pamiętajmy, że chociaż w dzisiejszym świecie „w Internecie jest już wszystko”, rozwijanie inteligencji i ciekawości świata wśród najmłodszych spoczywa na naszej głowie. Nie przyzwyczajajmy pociech do tego, aby wszystko na pniu sprawdzały w popularnej wyszukiwarce. Warto jednak mieć wiedzę w głowie. Zabawa mapami z dzieckiem w doskonały sposób uczy zapamiętywania umiejscowienia kontynentów, krajów, stolic, większych miast czy w bardziej zaawansowanej formie nawet rzek czy jezior. Polega na tym, że dobieramy dzieci parami (można bawić się również pojedynczo, ale będzie to trudniejsze), otwieramy atlas świata na np. mapie Europy, a pary nawzajem wyznaczają sobie coś do odnalezienia na mapie: konkretny kraj, albo stolicę itd. wymieniane powyżej. Można oczywiście zająć się tylko Polską i na niej wyszukiwać rzek, miejscowości, parków narodowych czy nawet krain geograficznych. Zabawa kreatywna, a co najważniejsze, edukacyjna.

jak bawic sie z dzieckiem kreatywnie

Masa solna

Starsza siostra plasteliny. Główna zabawa polega na samodzielnym wykonaniu masy i późniejszym formowaniu z niej najróżniejszych figur. Masę solną można barwić barwnikami lub pomalować później farbami plakatowymi. Przykładem kreatywnej zabawy z dzieckiem masą solną są na przykład tematyczne zawody rzeźbiarskie. Każde dziecko formuje z masy tą samą rzecz, ale nie widzą nawzajem swoich dzieł, które pokazują dopiero na końcu, np. kaczki, kotki, pieski, drzewka, kwiatki.

Kartonikowy świat

Wyobraźnia dziecka nie zna granic. Przeróżne opakowania mogą przypominać kształtem przedmioty codziennego użytku, budowle, pojazdy. Pozwólmy dziecku gromadzić niektóre szpargały i kartoniki po kosmetykach, lekarstwach itp. Polećmy, aby stworzyło z tego miasteczko. Odpowiednio przerobiony karton po mleku może być wieżowcem albo autobusem. Wybór należy do dziecka, a efekty zabawy potrafią być zaskakujące! Dzieci tworzą często bajkowy świat, innym razem bardzo dokładnie odwzorowują rzeczywistość, wszystko zależy od kreatywności malucha.

Sklep

Nieśmiertelna zabawa w sklepik. To kolejny sposób na wykorzystanie niepotrzebnych kartoników i opakowań. Dzieci często sprzedają również rzeczy „na niby”, których akurat nie mają w asortymencie lub zachwalają i polecają produkty, wykazując się sporą kreatywnością. Przygotowując się do zabawy, muszą również wymyślić, jaką walutą będą się posługiwać podczas transakcji. Nie dawajmy im prawdziwych pieniędzy! Niech same pogłówkują z czego je wykonać. Mogą je narysować i wyciąć z papieru, mogą płacić klockami lub stosować wymianę towaru.

Wyklejanki, dekorowanki

Kolorowa zabawa uwielbiana przez maluchy. Byle tylko nie podawać im wszystkiego na tacy. Co najwyżej możemy im podsunąć gotowy, konturowy rysunek do wyklejania, np. laleczki. Przygotujmy klej, nożyczki, kolorowy papier, niepotrzebne materiały, a nawet przyprawy i kuchenne produkty spożywcze. Włosy z curry albo kaszy manny? Do dzieła!

Rysowanie na T-shirtach

Kupmy kilka koszulek typu basic w różnych kolorach. Dajmy dzieciom markery i flamastry. Niech namalują na T-shirtach co tylko podpowie im wyobraźnia. Pozwólmy potem nosić im ich dzieła sztuki, a potem zachowajmy je na pamiątkę. Przywołają piękne wspomnienia i rozbudzą pokłady kreatywności u dziecka.

kratywne zabawy dla dziecka

Odbijanie liści

Zabawa kreatywna i edukacyjna. Idziemy z dzieckiem na spacer i zbieramy suche listki. Jeśli pora roku na to nie pozwala, zasuszamy wcześniej nazbierane okazy, uczymy dziecko nazw drzew. W domu przygotowujemy kartkę A3 lub A4 oraz farby plakatowe. Maluch maluje listek, a następnie odbija go na kartce tworząc piękne mozaiki i kreatywne dzieła sztuki.

Kolorowe pudełeczka

Ogromną frajdę dziecku sprawi samodzielnie wykonane kolorowych pudełeczek na prezenty czy szpargały. Przygotujmy grubą kartkę papieru lub tekturkę, klej, nożyczki. Resztę rzeczy do przyozdabiania  zostawmy na głowie dziecka. Jak wykonać pudełko? W tym cała, kreatywna zabawa. Nie podpowiadajmy! Dziecko samo powinno dążyć do tego metodą prób i błędów, niszcząc przy okazji kilka kartek. Może pomoże sobie badając i oglądając konstrukcję gotowych pudełek? Może wymyśli zupełnie coś nowego? Na tym polega kreatywność.

Odrysowywanie cieni

Bardzo kreatywna zabawa, która nie wymaga zakupu żadnych nowych przedmiotów, wystarczą zwykle te znajdujące się zwykle na wyposażeniu domu. Przygotujmy kartkę papieru i flamaster/ołówek/kredkę. Ustawmy przedmioty w rzędzie np. samochodziki, pluszaki, figurki tak, aby ich cień padał na kartkę. W tym celu wykorzystujemy światło dzienne, wieczorem lampki. Kreatywna zabawa polega na tym, aby dziecko odrysowało kształt cienia na kartce.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here