co robic jak rodzenstwo sie klocia

 

Konflikty między rodzeństwem są czymś naturalnym i nieodzownym. Występują niemal w każdym domu, z różną częstotliwością i nasileniem.  Niekiedy kłótnie rodzeństwa przybierają ostrzejsze tony, kiedy indziej są tylko próbą dotarcia się i pokazania, kto tu rządzi. Bez względu, jaki przebieg mają kłótnie rodzeństwa, pośrodku ich zawsze stoją rodzice. Muszą oni być rozjemcami, sędziami i negocjatorami. Zobacz, jak radzić sobie z konfliktami między rodzeństwem.

Czemu dzieci się kłócą?

Zazwyczaj przyczyny dziecięcych kłótni są błahe i niepozorne. Maluchy kłócą się o klocki, lalkę czy o to, kto ma usiąść koło mamy przy stole. Problem, o który kłócą się dzieci, codziennie jest inny i prawnie nigdy nie jest długotrwały. Zdarzają się jednak sytuacje, że konflikty między rodzeństwem są bardziej złożone.  Najczęściej wpływa na to trudna sytuacja wewnętrzna rodzinny, problemy dziecka np. w szkole, czy to, że czuje się ono niesprawiedliwe traktowanie, ignorowanie czy pomijane przez rodziców. W przypadku zauważenia takich przyczyn należy reagować od razu i przedsięwziąć bardziej zaawansowane środki.

jak rozwiazywac konflikty miedzy rodzenstwem

Jak radzić sobie z konfliktami pomiędzy rodzeństwem?

Psychologowie zapewniają, że kłótnie między rodzeństwem są zupełnie normalne (o ile nie przekraczają pewnych granic). Nie oznacza to jednak, że rodzice powinny zostawić kłócące się dzieci same sobie. O ile rodzeństwo powinno nauczyć się samodzielnie rozwiązywać konflikty, to muszą one podlegać pewnym zasada. Rodzice powinni zadbać, aby nawet w czasie kłótni dzieci podchodziły do siebie z szacunkiem.  Absolutnie niedozwolonymi zachowaniami powinno być bicie, obrażanie, stosowanie wyzwisk. Jako rodzic obejmij rolę negocjatora, który zachęcić maluchy do wysłuchania siebie nawzajem i kulturalnej wymiany zdań. Jeśli dzieciaki nie dojdą do porozumienia, wkrocz i sama wysłuchaj każdej ze stron. Do konfliktów między rodzeństwem pochodź ze spokojem i elastycznie. Nie traktuj każdej sytuacji tak samo oraz nie stosuj uniwersalnych zasad, np. młodszy ustępuje, starszy ma racje itp. Pamiętaj też, że sprawiedliwie, nie zawsze oznacza po równo.

jak ragowac na klotnie dzieci

Jak rozwiązywać kłótnie między rodzeństwem?

W przypadku ostrzejszych konfliktów rodzic musi przyjąć rolę sędziego i zdecydować kto ma racje, a kto nie. Podstawą zasadą jest to zachowanie obiektywizmu i niefaworyzowanie żadnej ze stron. Należy wysłuchać obojga dzieci, poznać przebieg wydarzeń i argumenty, a przede wszystkim nie oceniać pod wpływem emocji. Staraj się też dostrzec do sedna problemu – zniszczony rysunek jest tylko objawem, a nie przyczyną konfliktu. Pamiętaj też, że konflikt między rodzeństwem powinien zakończyć się tak, aby dzieci porozumiały się i zrozumiały swoje racje.

Emocje dziecka w trakcie kłótni

W czasie kłótni pomiędzy rodzeństwem dzieci narażone są na silne emocje. Szczególnie małe dzieci nie umieją sobie do końca z nimi poradzić i dlatego trudno jest mi spojrzeć racjonalnie na sytuacje. Zazwyczaj potrzebują one więcej czasu,  żeby się wypłakać i wygadać. Werbalizacja złości jest potrzebnym odruchem. Nie staraj się więc na siłę i od razu godzić dzieci, daj im ochłonąć i przemyśleć sprawę. W konflikty między rodzeństwem wkraczaj tylko wtedy kiedy spór sięgnie zenitu  i zostaną złamane zasady szacunku obowiązujące w domu.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here