Karmienie piersią zaspokaja potrzeby żywieniowe dziecka i odgrywa istotną rolę dla jego rozwoju. Choć jest czynnością naturalną, wykonywaną instynktownie, wielu młodym mamom sprawia ogromną trudność. Nierzadko zdarza się, że jest źródłem dotkliwego bólu. Co zrobić, by mleczna przygoda z naszym maluszkiem przebiegała prawidłowo i bezboleśnie? Jak prawidłowo karmić malucha? Na te pytania postaramy się odpowiedzieć.

Najważniejsza jest pozycja

Odpowiednie ułożenie ciała mamy i dziecka to podstawa udanego, prawidłowego karmienia. Mama może karmić malucha na leżąco, siedząco, a nawet stojąco – najważniejszy jest jej komfort i wygoda W przyjęciu odpowiedniej pozycji pomóc może specjalna poduszka do karmienia, która podtrzyma ciało niemowlęcia. To ważne, by w czasie karmienia mama nie odczuwała bólu pleców, karku czy ramion. Jej dyskomfort może dać się we znaki dziecku i sprawić, że będzie niespokojne. Początkowo znalezienie odpowiedniej pozycji może sprawić mamie trudność, dlatego ważne jest, by otrzymała odpowiednie wsparcie i zachętę do poszukiwania najlepszej, wygodnej pozycji. Młoda mama nie może zapominać o tym, że to dziecko należy przystawić do piersi, a nie pierś do dziecka.

Co jest potrzebne do karmienia?

Młodzi rodzice chętnie kupują poduszki, fotele i inne akcesoria do karmienia. Choć nie są one niezbędne, mogą się okazać bardzo przydatne. Odpowiedni fotel z podparciem ramion zapewni mamie prawidłowe ułożenie ciała i zniweluje ból spowodowany długotrwałym podtrzymywaniem niemowlęcia. Mama powinna przygotować sobie również butelkę wody, by nie przerywać karmienia, gdy poczuje pragnienie. O co jeszcze warto zadbać? Niektórym mamom przydają się silikonowe osłonki na brodawki, które chronią przed urazami spowodowanymi mocnym ssaniem czy gryzieniem. Z pewnością warto zaopatrzyć się również w maść do pielęgnacji piersi, odpowiedni biustonosz do karmienia, a także – jeśli mama planuje karmić niemowlę w miejscach publicznych – chustę, która zapewni jej i dziecku intymność.

Higiena
Podczas karmienia niemowlęcia piersią, niezwykle ważna jest higiena. Nie oznacza to jednak, że mama musi myć swoje piersi przed każdym karmieniem. Wystarczy, że zrobi to raz dziennie, w czasie kąpieli. Ważne jest za to częste zmienianie wkładek laktacyjnych, na których rozwijają się bakterie – co 2-3 godziny należy je wymienić. Lepiej również nie nosić wkładek non stop – zatrzymują bowiem dopływ powietrza i podrażniona brodawka dłużej się goi. Wkładki wielorazowe należy prać w delikatnych proszkach dla niemowląt.

Dieta
Jednym z częstych błędów popełnianych przez świeżo upieczone mamy jest rezygnacja z mleka i nabiału. Choć zdarzają się maluchy, które będą reagowały negatywnie na spożywane przez matkę mleczne produkty, w znakomitej większości nie ma potrzeby eliminacji tych produktów z większości potraw. Mama powinna uważnie obserwować swą pociechę i nie wykluczać ze swego menu zdrowych, wartościowych produktów. Karmienie noworodka wbrew pozorom najczęściej nie wymaga restrykcyjnej diety w kolejnych miesiącach – należy jedynie powstrzymać się od produktów ciężkostrawnych, owoców małopestkowych oraz smażonych potraw w pierwszych tygodniach życia niemowlęcia.

Rodzicom chcącym zgłębić tematykę karmienia piersią, polecamy lekturę poświęconego jej artykułu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here