Znajomość języków obcych to jedna z ważniejszych kompetencji na dzisiejszym rynku pracy. Nie ma też co ukrywać, że ich znajomości daje szerokie możliwości poznawania i zwiedzania świata. Wielu rodziców chcąc zapewnić swoim pociechom lepszy start w życiu, decyduje się na jak najwcześniejsze rozpoczęcie nauki języka obcego. Specjaliści podpowiadają, że jest to dobry kierunek w edukacji malucha. Małe dzieci o wiele lepiej przyswajają obco brzmiące słowa niż dorośli. Co więcej, nauka języka obcego dla dziecka może być również ciekawą formą zabawy. Powstaje jednak pytanie, kiedy jest najlepszy czas na zapisanie dziecka na zajęcia z języka obcego. Zobacz, co mówią o tym eksperci i sprawdź porady jak efektywnie uczyć dziecko angielskiego, chińskiego czy francuskiego.
W jakim wieku zapisać dziecko na angielski?
Nauczyciele, pedagodzy i psycholodzy są zgodni, że nauka języka obcego najlepiej rozpocząć w okolicach 3 roku życia. Wcześniejsze próby nauki języka obcego zazwyczaj okazują się niewypałem i zamiast płatnych zajęć i lekcji warto samodzielnie wprowadzać język obcy do życia dziecka.
Stanowisko to wynika z tego, że badania pokazują, iż póki maluch nie nauczy się swobodnie porozumiewać w języku ojczystym, nie wiele wyniesie z nauki dodatkowego języka. Nie oznacza to jednak, że wiek 3 lata jest granicą ustawową – jedne dzieci wykazują większe zainteresowanie lingwistyczne i są gotowe do uczestniczenia w zajęciach w wieku 2 lat, inne nie będą zainteresowane uczeniem się francuskich słówek w wieku 4 lat.
Jakich języków obcych uczyć dziecko?
Najczęściej rodzice decydują się na zapisanie dzieci na zajęcia z języka angielskiego. Popularny jest również francuski, niemiecki czy bardziej nietypowe języki, takie jak: fiński, chiński czy arabski. Nauczyciele ostrzegają jednak, aby nauka nie była zbyt intensywna i nie obejmowała zbyt wiele języków obcych. Optymalną ilością są 2 i to tylko w przypadku, jeśli maluch wyraża zainteresowanie zajęciami i zaangażowanie w naukę. Za takim rozwiązaniem przemawiają badania, które potwierdzają, że równoczesna nauka dwóch języków nie spowalnia przyswajania żadnego z nich. Należy unikać zapisywania dziecka na lekcje 3 czy więcej języków obcych.
Angielski dla niemowląt?
Zorganizowane zajęcia z języka obecnego są opcją dla większych dzieci, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby pierwsze próby osłuchania dziecka z językiem obcym podjąć już w okresie niemowlęcym. Do 9-12 miesiąc maluch słyszy i rozróżnia wszystkie dzięki każdego możliwego języka. Sprawia to, że odsłuchiwanie z językiem obcym można zacząć jak najczęściej, takie działania pomogą na późniejszych etapach nauki i sprawiają, że dziecko będzie, potrafiło rozpoznawać jego dźwięki. Jak udowadniają naukowy, wczesny kontakt z językiem wpływa również na zdolności poznawcze dziecka, które szybciej reaguje na zmiany w otoczeniu i jest lepiej rozwinięte niż jednojęzyczni rówieśnicy.
Jak uczyć dziecko języków obcych?
W zakresie nauki języków obcych dla dzieci wyróżnia się dwie metody. Pierwsza z nich jest sposób symultaniczny, drugim następny. Z metodą symultaniczną ma się do czynienia w przypadku dzieci dwujęzycznych. Drugi sposób dotyczy nauki w bardziej tradycyjny sposób i dotyczy dzieci w każdym wieku. Nauka drugiego języka jest wprowadzona w momencie, kiedy maluch opanował już komunikację w języku ojczystym.
Jak dziecko uczy się języka obcego?
Naukę języka obcego u dziecka do wieku szkolnego należy opierać na zabawie. Nie ma tu miejsca na poznawanie zasad gramatyki czy wkuwanie słówek. Nowo brzmiące zwroty maluchy przyswajają intuicyjnie, obserwując otoczenie i powtarzając je wielokrotnie. Ich sens rozumieją przez kontekst sytuacyjny. Rodzice, którzy chcą nauczyć swoje dziecko języka obcego, powinni postawić na wspólne czytanie książeczek po angielsku, gry planszowe, odgrywanie scenek, śpiewanie piosenek i recytacje wierszyków. Pomocne mogą być też prywatne lekcje (np. w formie zajęć dodatkowy w przedszkolu) czy nawet zapisanie dziecka do dwujęzycznego przedszkola.