Jakie zabawki warto kupować niemowlakom

O zabawkach dla niemowląt bardzo często mówią zarówno pedagodzy, jak i psycholodzy. W tym temacie w ostatnich latach pojawiło się wiele nowych informacji, z których warto korzystać, kupując dziecku kolejne rzeczy do zabawy. Jakie zabawki warto kupować niemowlakom, a których lepiej unikać?

Niebezpieczny nadmiar bodźców

Maluszki nieco inaczej odbierają świat zewnętrzny, niż my. Dla nich nawet pojedynczy, głośny dźwięk może być powodem do płaczu, gdy się go przestraszą. Co więcej, mózg dziecka, szczególnie w pierwszych miesiącach życia, potrzebuje do rozwoju spokoju i ciszy. Z pewnością nie zapewnia ich nadmiar bodźców, które dostarczamy maluchom. Niestety, dostarczają ich również różnego rodzaju zabawki interaktywne – grające, świecące czy mówiące. Oczywiście, niemowlęta pozornie interesują się takimi zabawkami, bowiem z ich punktu widzenia są one naprawdę ciekawe. Niemniej jednak niemowlaki, które mają do czynienia ze zbyt dużą liczbą bodźców, mogą być rozdrażnione, płaczliwe, a także mieć problemy ze snem. Dlatego też nie warto proponować dziecku zbyt wielu zabawek interaktywnych, które choć mogą zająć czas, na dłuższą metę wyrządzają więcej szkody, niż pożytku. Pamiętajmy, aby zabawki dla niemowląt nie miały zbyt wyrazistych kolorów, które również stanowią dla maluszka kolejne bodźce, tym razem wzrokowe.

Informacje dodatkowe: Pod adresem https://liskiurwiski.pl/ znajdziesz dodatkowe informacje – znajdziesz również asortyment zabawek dla dzieci.

Im prostsze, tym lepsze

Zabawki dla niemowląt powinny być stosunkowo proste w budowie, a także w jakiś sposób, o ile to możliwe, odzwierciedlać świat rzeczywisty. Wiadomo, że nie możemy tego wymagać od grzechotki, lecz od pluszaka już jak najbardziej. Dzieciom w tym wieku nie są potrzebne żadne postaci z bajek, których tak naprawdę one jeszcze nie znają. Niemowlęta dopiero uczą się poznawać świat, który je otacza. Wbrew pozorom bardzo atrakcyjne będą dla nich maskotki, które wyglądają możliwie realistycznie, na przykład zwierzątka czy lalki przypominające maluszki (to już propozycja dla nieco starszych niemowląt). Wybierając na przykład karuzelę do łóżeczka, warto zwrócić uwagę na to, aby jej budowa była jak najprostsza. Zabawka i tak przykuje w odpowiednim momencie wzrok malucha, natomiast nadmiar wiszących elementów może dziecko jedynie przytłoczyć.

Zabawki niekoniecznie edukacyjne

W ostatnim czasie daliśmy się nieco ponieść strategii marketingowej, dzięki którym zaczęto nazywać niektóre zabawki edukacyjnymi. Okazuje się jednak, że każda zabawka, w mniejszym czy większym stopniu, ma wymiar edukacyjny, szczególnie w przypadku niemowlaków. Dzięki nim poznaje on świat, często różnymi zmysłami. Nie damy więc zwieść się napisom „zabawka edukacyjna”, szczególnie jeśli chodzi o produkty dla niemowląt, które zwykle dzięki takiemu napisowi są automatycznie droższe. Należy jednak pamiętać, aby dostarczać maluchów różnych bodźców do rozwoju właśnie za pomocą zabawek. Możemy więc zaproponować im zabawki sensoryczne, zwykle rozwijające dotyk. Dobrym wyborem będą również gryzaki o różnych strukturach, które maluchy bardzo chętnie biorą do buzi nie tylko w czasie ząbkowania.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here