Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, jak otoczenie roślin ma pozytywny wpływ na nasze samopoczucie i zdrowie. Rośliny oczyszczają i nawilżają powietrze, a niektóre z nich nawet wytwarzają enzymy wprawiające w dobry nastrój. Dlatego powinno się zadbać o ich towarzystwo nie tylko w salonie, ale również w sypialni.
Alternatywne rozwiązania
Gdy wyjeżdżasz często w delegację, pracujesz do późna, lub gdy posiadasz małe dzieci lub zwierzęta domowe, posiadanie roślin może być uciążliwe. Rośliny, choć korzystnie wpływają na zdrowie, mogą być niebezpieczne dla naszych milusińskich. Nawet aloes może być zagrożeniem. Jeśli czujemy, że żywe rośliny nie sprawdzą się w naszym domu, szybko znajdziemy ich zamienniki. Mogą to być chociażby sztuczne drzewka z hurtowni, w której dobierzemy także odpowiednie dekoracje do naszej sypialni.
Kwiaty zapewniają lepszy sen
Istnieją gatunki, które warto umieścić we wnętrzach. Poniżej wytypowano kilka najpopularniejszych kwiatów do sypialni.
Skrzydłokwiat
Piękna, liściasta roślina o białych podsadkach, które dzięki kolbom wytwarzają wokół siebie wonny aromat. Skrzydłokwiat nie jest rośliną wymagającą w uprawie, pragnie jasnego stanowiska i umiarkowanego podlewania. Oczyszcza powietrze z formaldehydów, acetonu i benzenu, a także nawilża powietrze. Jeśli skrzydłokwiat w zimie przysycha, oznacza to, ze mamy zbyt suche powietrze, co wpływa i na naszą jakość snu.
Schlumbergera
Znany również jako Grudnik lub Kaktus Bożonarodzeniowy, dobrze wypielęgnowany kwitnie przez całą zimę. Posiada delikatne i ładne kwiaty. Wymaga oszczędnego podlewania oraz jasnego lub półcienistego stanowiska, na południowo-wschodnim oknie. Nie mogą być jednak bezpośrednio wystawione na działanie promieni słonecznych, gdyż może dojść do poparzenia liści. To roślina, która w nocy intensywnie pochłania dwutlenek węgla i produkuje tlen.
Aloes
Bardzo popularny, znany z biur i szkół. Aloes należy do rodziny sukulentów i posiada wiele leczniczych właściwości. Jest doskonałym nawilżaczem powietrza, jednocześnie produkuje tlen i oczyszcza powietrze w nocy. Wyciąg z jego liści jest od lat stosowany w kosmetyce i farmaceutykach jako pomoc w leczeniu chorobach skóry, regeneracji i wzmocnienia układu odpornościowego. W dodatku jest rośliną, która oprócz podlewania nie wymaga żadnych zabiegów pielęgnacyjnych. Aloes powinno postawić się na nasłonecznionym parapecie.
Rośliny zielone, które posiadają działanie filtrujące oraz wytwarzające tlen są świetnym sprzymierzeńcem dobrego snu. Mają zdolność również do usuwania szkodliwych związków chemicznych z powietrza, ograniczają rozwój bakterii oraz wprawiają w lepszy nastrój.
Źródło: