Zakup takiego materaca to nie lada wyzwanie. Musimy myśleć przede wszystkim o wygodzie naszego malucha, ale również o tym, by wpływał on korzystnie na zdrowie i rozwój dziecka. Wybór materaców w sklepach jest ogromny, różnią się od siebie nie tylko ceną, ale również rodzajem wypełnienia i rozmiarem. Czym więc najlepiej kierować się przy jego wyborze?
Zapewnij dziecku bezpieczeństwo, czyli atesty
Każdy materacyk do łóżeczka powinien posiadać atest PZH nr HZ/03796/98, a także pozytywną ocenę kliniczno-użytkową Instytutu „Pomnik-Centrum Zdrowia Dziecka” lub być rekomendowanym przez Instytut Matki i Dziecka. Tylko w taki sposób możemy upewnić się, że spełnia on wszelkie normy i korzystnie wpłynie na rozwój dziecka.
Jaki rozmiar?
Wybierając rozmiar materaca musimy znać dokładnie rozmiar łóżeczka, ponieważ musi być on ściśle do niego dobrany. Najczęściej możemy spotkać się z takimi wymiarami, jak 120 centymetrów x 60 centymetrów oraz 140 centymetrów x 70 centymetrów. Pamiętajmy, aby materac ściśle przylegał do szczebelków lub boków łóżeczka na tak zwany wcisk.
Odpowiednia twardość
Wielu lekarzy pediatrów i fizjoterapeutów rekomenduje dla maluchów materac, który jest średnio twardy. Kiedy położymy na nim nasze dziecko nie wytworzy się wgłębienie w okolicy główki oraz pupy. Odpowiedni materac lekko ugnie się jedynie pod ciężarem ciała dziecka, ważne aby się nie zapadał. Istotne, aby maluch spał na powierzchni która jest równa, a nie pofałdowana.
Co więcej, według wieloletnich badań okazuje się, że materac, na którym śpi nasze dziecko kształtuje kondycję jego kręgosłupa w przyszłości. Musi więc być odpowiednio elastyczny i dopasowywać się do kształtu ciała, a także pozycji, w której aktualnie śpi. W ten sposób kręgosłup otrzyma równomierne podparcie na całej długości.
Pozostałe właściwości
Kupując materac musimy również zwrócić uwagę na inne rzeczy. Materace lateksowe czy kokosowe często mają przypisaną antyalergiczność, natomiast te, które wypełnione są łuską gryki są niezwykle przyjazne dla skóry dziecka, ponieważ nie nagrzewają się od temperatury ciała malucha.
Niektóre modele posiadają system kanalików, który odpowiada za swobodne przepływanie powietrza, przez co nasze dziecko nie spoci się podczas snu. Większość materacy dla dzieci jest dwustronna, dzięki czemu możemy korzystać z właściwości różnych materiałów.
Typy materaców
Najczęściej w sklepach możemy spotkać się z następującymi materacami:
- Wykonany z pianki poliuretanowej – jest on najbardziej podatny na odkształcenia, zwykle znajdziemy go w różnych wersjach kolorystycznych, ponieważ jest obszyty tkaniną, kiedy położymy na nim dziecko pianka ta zdeformuje się i utworzą się wgłębienia. Za taki materac zapłacimy około 60 złotych.
- Materac wykonany z kilku warstw pianki poliuretanowej – każda z nich posiada inną twardość, a także system pionowych kanalików wentylacyjnych, dzięki czemu dziecko nie spoci się podczas snu. Niektóre z nich posiadają brzegi wykonane z pianki o wyższej twardości, dzięki czemu dziecko nie zsunie się między szczebelki łóżka. Za taki model zapłacimy około 150 złotych.
- Pianka termoelastyczna – materiał ten doskonale reaguje na temperaturę działa dziecka, a także dostosowuje się do jego sylwetki pod jej wpływem. Materac ten jest dosyć drogi – kosztuje około 300 złotych.
- Materac piankowo-gryczany – składa się z naturalnej łuski gryczanej, pianki poliuretanowej oraz tkaniny bawełnianej, niektóre modele posiadają także matę kokosową. W tym materacu możemy spodziewać się dopasowania do sylwetki dziecka pod jego ciężarem, dzięki czemu kręgosłup ma zapewnione właściwe podparcie. Materac piankowo-gryczany to wydatek rzędu 120 złotych.
- Materac kokosowo-piankowy – w jego skład wchodzi tkanina bawełniana, włóknina puszysta, mata kokosowa oraz pianka poliuretanowa, która znajduje się miedzy dwoma warstwami maty kokosowej. Taki materac posiada właściwości antybakteryjne oraz antyalergiczne, co może okazać się bardzo korzystne dla naszego malucha. Idealnie dopasowuje się do kształtu ciała dziecka, kosztuje około 100 złotych.
- Materac gryczano-kokosowy – składa się z tkaniny bawełnianej, łuski gryczanej i pianki poliuretanowej, mata kokosowa jest tu łączona z naturalnym lateksem i również posiada właściwości antybakteryjne oraz antyalergiczne i dopasowuje się do sylwetki. Także zapłacimy za niego około 100 złotych.
- Materac kokosowy – stworzony jest z tkaniny bawełnianej, włókniny puszystej i maty kokosowej. Posiada właściwości antyalergiczne i antybakteryjne, dopasowuje się do kształtu sylwetki ale nie odkształca się. Co więcej, idealnie przepuszcza powietrze. Cena: od 70 do 140 złotych.
- Materac bonellowy, sprężynowy – w tym modelu sprężyny są połączone oraz otoczone przez piankę poliuretanową, materac ten nie odkształca się i dopasowuje do sylwetki, kosztuje średnio 200 złotych.
- Materac lateksowy – składa się z mleczka kauczukowego, wewnątrz warstwy znajdują się pionowe kanaliki, przez co materac przepuszcza powietrze i nie zatrzymuje wilgoci, materiał ten jest bardzo elastyczny i dopasowuje się do ciała, jest także antyalergiczny i kosztuje średnio 320 złotych.