Jaką szczoteczkę wybrać dla dziecka

Mycie zębów u dziecka powinno rozpocząć się najpóźniej z pojawieniem się pierwszego zęba mlecznego, czyli w efekcie – kilka miesięcy po narodzinach. Chodzi nie tylko o zdrowie dziecka, ale również wyrobienie zdrowego nawyku dbania o higienę jamy ustnej. Zęby warto myć przynajmniej dwa-trzy razy dziennie. Ale czym? Okazuje się, że najlepszym wyborem są szczoteczki soniczne dla dzieci.

Jak działa szczoteczka soniczna?

Ten typ szczoteczki można porównać do urządzenia elektrycznego, z kilkoma zastrzeżeniami. Przede wszystkim szczoteczki soniczne dla dzieci wykonują wyłącznie ruch pulsacyjno-wymiatający, które gwarantuje mniej uszkodzeń szkliwa i jest delikatniejszy dla dziąseł. Co więcej, w jego trakcie wytwarzane są fale dźwiękowe, które sprawiają, że czyszczenie zębów jest nieporównywalnie bardziej efektywne niż w przypadku szczoteczki manualnej, a również daje lepsze rezultaty niż przy użyciu szczoteczki elektrycznej.

Na co zwrócić uwagę, wybierając szczoteczkę dla dziecka?

Przede wszystkim dobrze jest zadbać o to, aby model był faktycznie przeznaczony dla dzieci. Chodzi przede wszystkim o moc działania – szczoteczki dla dorosłych nawet w trybie delikatnym mogą działać z taką mocą, że doprowadzą do uszkodzenia dziąseł. Nie warto tego ryzykować, bo maluch może się zrazić bólem i dyskomfortem. Taka szczoteczka dla najmłodszy jest też mniejsza, więc dobrze leży w ich dłoni.

Szczoteczki soniczne dla dzieci są dodatkowo zwykle kolorowe, co zachęca dzieci do mycia zębów. Mają sygnalizatory świetlne i dźwiękowe, które pomagają w wyrobieniu nawyku mycia zębów przez odpowiedni czas. Są łatwe w obsłudze – po pierwszym instruktażu kilkuletnie dziecko poradzi sobie z samodzielną higieną jamy ustnej pod okiem dorosłego.

Kiedy wprowadzić szczoteczkę soniczną?

W zasadzie jest to możliwe od pierwszego ząbka, aczkolwiek w praktyce warto przyzwyczaić dziecko do wkładania szczoteczki do buzi bez wibracji, które wytwarza szczoteczka soniczna. Dla dzieci dobrze jest też dobrać odpowiedni rozmiar główki. Zbyt duża będzie niewygodna, zniechęci dziecko do dbania o zęby, a nawet może spowodować odruch wymiotny czy urazy dziąseł. Końcówkę najlepiej dobierać adekwatnie do oznaczeń wiekowych.

W sprzedaży dostępne są modele szczoteczek sonicznych dla dzieci do trzeciego roku życia, a potem od trzeciego do siódmego. Po tym okresie dziecko może używać szczoteczki z oznaczeniami junior. Nastolatek z powodzeniem może otrzymać własną końcówkę do szczoteczki, której używają jego rodzice. Warto mieć na uwadze, że końcówka powinna być wymieniana jak najczęściej. Szeroki wybór szczoteczek sonicznych dla dzieci znajduje się pod adresem https://www.domowystomatolog.pl/pol_m_Szczoteczki_Soniczne_Dla-dzieci-686.html.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here