Wózek jest jednym z droższych elementów wyprawki dla dziecka, warto więc poświęcić trochę czasu i zastanowić się — jaki wózek będzie idealnym wyborem. Pod uwagę należy wziąć miejsce zamieszkania (przede wszystkim — rodzaje nawierzchni, po których będzie się jeździć), wagę wózka, typy aktywności, pojemność bagażnika samochodu. Warto zastanowić się, na jak długo taki wózek ma starczyć i czy chcemy kupić jeden wózek, który ma starczyć na cały okres wożenia dziecka, czy dopuszczamy zakup kilku wózków dla dzieci, każdy na inny etap rozwoju.
Wózek 2w1, czy wózki dla dzieci 3w1?
Wielu rodziców kompletując wyprawkę decyduje się na zakup tzw. wózka 2w1. To wózek, który może pełnić funkcję wózka głębokiego, z gondolą oraz spacerówki. Gondola i część spacerówki mają specjalne uchwyty, które można zamocować na stelażu. Takie wózki dla dzieci występują także w opcji 3w1 – dodatkowo dostajemy fotelik samochodowy, który także można zamontować na wspólnym stelażu zyskując mini-wózek na krótkie wypady — na przykład do sklepu lub przychodni. Jest to wygodne i dosyć ekonomiczne rozwiązanie.
Wadą takich systemów jest to, że wózki takie są dosyć ciężkie. Ponadto trzeba mieć miejsce na magazynowanie elementów nieużywanych w danej chwili. Warto więc pomyśleć nad zakupem kilku kolejnych wózków dla dzieci — najpierw wózka głębokiego, następnie spacerówki, na lekkiej parasolce kończąc. Po zakończeniu jakiegoś etapu życia dziecka nieużywany wózek można sprzedać, finansując zakup następnego.
Wózek terenowy czy miejski
Jednym z podstawowych kryteriów, które trzeba wziąć pod uwagę kupując wózek jest miejsce zamieszkania. Zupełnie inaczej powinien wyglądać wózek na bardziej wiejskie tereny z dużą ilością nieutwardzonych dróg, a inaczej taki, który będzie używany głównie na chodnikach i alejkach sklepowych. Warto wziąć pod uwagę także typ budynku – jeśli mieszkamy w domu możemy pozwolić sobie na większy i często cięższy wózek. Mieszkańcy bloków powinni wziąć pod uwagę fakt, że na wózek trzeba znaleźć miejsce. Może się także zdarzyć, że trzeba go będzie wnosić po schodach — w takiej sytuacji dobrze, by był raczej lekki.
Sposób składania wózka
Wózki składają się w różny sposób. Jedne składają się na płasko, inne z kolei po złożeniu zostają bryłą. Warto sprawdzić, jaki typ będzie najlepiej sprawdzał się w przypadku samochodu, który posiadamy. Nie każdy wózek zmieści się w każdym bagażniku. Dużo zależy też od tego, czy oprócz wózka będzie coś w nim przewożone. Z kolei niezależnie od typu złożenia wózka ważne jest, by cały proces był łatwy — najlepiej by wózek dało się złożyć i rozłożyć jedną ręką.
Trzy czy cztery koła
Tak naprawdę ilość kół ma niewielkie znaczenie, jeśli chodzi o użytkowanie wózka. Ważna jest sama konstrukcja i rodzaj opon — zarówno trzy, jak i czterokołowe wózki dla dzieci mogą dobrze sprawdzać się zarówno w terenie, jak i w mieście. Trzykołowe wózki mogą sprawiać pewne problemy, na niektórych podjazdach, ale w dużej mierze zależy to od wprawy. Przednie kółko lub kółka powinny mieć możliwość zablokowania, tak by wózek lepiej sobie radził w terenie.
Dodatki
Jeśli chodzi o dodatkowe wyposażenie to najbardziej przydaje się folia przeciwdeszczowa oraz tacka. Folia umożliwia spacery także w gorszą pogodę natomiast wózki dla dzieci z tacką to świetne rozwiązanie dla maluchów, które na spacerach nudzą się. Tacka umożliwia zabawę lub spożywanie posiłków, co ma znaczenie także dla rodziców niejadków.